SARAJEVO, Stav Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH je da bi svako eventualno revidiranje važećih odluka radi pojednostavljenja procedure zaštite domaće industrije predstavljalo kršenje pravila međunarodnog trgovinskog sistema i međunarodnih sporazuma, što bi za posljedicu moglo da ima i odgovarajuće kontramjere druge strane.
Ministarstvo u dopisu Srni navodi da je riječ o Odluci o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odluci o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzatorne dažbine, čije revidiranje traži Radna grupa za organizovanje Konferencije “Zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje” radi pojednostavljenja procedure zaštite domaće industrije.
Ministarstvo podsjeća da su svi domaći propisi kojima se reguliše ova problematika usaglašeni sa međunarodnim pravilima, koja su uspostavljena Opštim sporazumom o carinama i trgovini /GATT iz 1994. godine/ i pojedinačnim mutilateralnim sporazumima usvojenim u okviru Svjetske trgovinske organizacije, pa bi svako eventualno stavljanje van snage ovih odluka predstavljalo kršenje pravila međunarodnog trgovinskog sistema.
Kabinet resornog ministra Mirka Šarovića navodi da pitanja preusmjeravanja eventualnih prihoda od uvedenih zaštitnih mjera za razvoj poljoprivrede BiH, kao i uvođenje „plavog dizela“, izlaze van okvira nadležnosti ovog ministarstva.
“Ministarstvo je nadležno za provođenje procedure zaštite domaće proizvodnje samo u slučajevima uvoza po dampinškim cijenama, te subvencionisanog ili prekomjernog uvoza koji prijete da ugroze domaću proizvodnju”, navodi se u dopisu.
Iz Ministarstva, međutim, navode da je detaljna procedura nametanja antidampinških, kompenzacionih i zaštitnih mjera, vrlo složena i zahtijeva pokretanje istrage i utvrđivanje uzročno-posljedične veze takvog uvoza sa štetom koja je prouzrokovana domaćoj proizvodnji.
Od ostalih mjera koje je predložila Radna grupa, uvođenje tzv. “praga cijene” za ovo ministarstvo sadrži elemente “dodatnog i nepotrebnog administriranja kod utvrđivanja uvozne cijene, što bi narušilo osnovne principe tržišne ekonomije i kao takvo bi predstavljalo kršenje međunarodnih trgovinskih pravila i zaključenih sporazuma”.
“To bi sasvim sigurno izazvalo recipročne mjere strane koja bi ovom mjerom bila pogođena, tako da bi primjena tih mjera mogla prouzrokovati veće neželjene negativne efekte”, navodi se u odgovoru Srni.
Radna grupa za organizovanje Konferencije “Zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje” zaključila je nedavno da Savjet ministara BiH i Ministarstvo treba da u potpunosti primijene odredbe Zakona o spoljnotrgovinskoj politici BiH kojima se reguliše mogućnost i ovlašćenja za zaštitu domaće proizvodnje.
Jedan od zaključaka bio je i zahtjev da Savjet ministara BiH stavi van snage Odluku o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odluku o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzatorne dažbine, te da donese novu odluku o mjerama zaštite domaće proizvodnje, koja će omogućiti lakšu primjenu članova Zakona kojima se reguliše zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje.
Radna grupa konstatovala je, takođe, da je stanje u sektoru poljoprivrede BiH alarmantno, te da je posljednji trenutak da se preduzmu konkretni koraci u zaštiti domaće poljoprivredne proizvodnje. Srna