BEOGRAD, Miodrag Babić, prvi čovjek vršačkog Hemofarma, u kome je proveo skoro tri decenije na rukovodećim pozicijama i od male fabrike napravio giganta farmaceutske industrije na ovim našim prostorima, od 1. septembra više nije u „timu” njemačke Štade, koja je 2006. kupila Hemofarm. Najavljujući odlazak iz Hemofarma Babić je rekao da ide pošto je dobro razmisilio, ali pravi razlog nije otkrio. O razlazu s Babićem, ali i planovima Hemofarma, ekskluzivno za Politiku govori prvi čovjek Štade Hartmut Retclaf (Hartmut Retzlaff).
Šta to Štada mjenja u svom poslovanju u Srbiji, a to nije mogla da realizuje s Miodragom Babićem, doskorašnjim direktorom Hemofarma?
Povlačenje gospodina Babića nema veze sa novom strukturom Hemofarma. Naprotiv. Babić ju je lično i postavio. Pošto se reorganizuje cijela grupa Štada to bi i za gospodina Babića, naravno, rezultiralo promjenjenom strukturom sa novim zadacima. Ovdje bih želio da naglasim, da je sa gospodinom Babićem još ranije dogovoreno njegovo povlačenje.
Ko će, nakon odlaska Babića sa čela kompanije Hemofarm, biti imenovan za novog „prvog čovjeka kompanije”?
Štada-grupa, u okviru svog projekta „Build the Future”, trenutno radi na kompletnoj reorganizaciji cijele grupe, kako bi se na najbolji mogući način iskoristile sve komparativne prednosti i potencijali pojedinačnih članica grupe. U okviru ove reorganizacije i Hemofarm će dobiti novi Upravni odbor u kome će biti isključivo srpski predstavnici,od kojih je velika većina i do sada radila u Hemofarmu. Gospodin Babić je bio na čelu Hemofarma 29 godina. Od male, lokalne, fabrike, napravio je giganta evropskih razmjera, sa šest proizvodnih lokacija širom Evrope, u kojima se proizvodnja odvija u skladu sa standardima koji zadovoljavaju potrebe tržišta EU i SAD. On je sam javnosti objasnio razloge svog povlačenja, a ja mogu da dodam da je ostavio neizbrisiv trag u farmaceutskoj industriji.Hemofarmom će ubuduće rukovoditi Upravni odbor, u kom su svi članovi ravnopravni. U tom smislu neće biti „prvog čovjeka” već će to biti jedan tim sa novim duhom.
Šta je, po Vašem mišljenju, najveći problem u poslovanju na tržištu Srbije?
Definitivno najveći problem tržišta Srbije je kriza likvidnosti velikog broja veledrogerija preko kojih se snabdjevaju apoteke i bolnice. To dovodi proizvođače lijekova u veliki problem. Hemofarm, na primjer, redovno izvršava sve svoje obaveze prema državi, dobavljačima i zaposlenima, a sa druge strane, u velikom broju slučajeva u Srbiji, ne može svoje uredno isporučene i od strane veledrogerija prodate lijekove da naplati. Činjenica da u Srbiji veledrogerije otežano plaćaju, čak i nakon 300 dana, lijekove koje su kupile, ugrožava proizvođače lijekova koji ovoj krizi ni na jedan način nisu doprinjeli.
Kako ćete se u toj nastaloj situaciji ponašati?
Hemofarm će svakako obezbjediti tržište Srbije svojim lijekovima. Dakle, nestašice, što se tiče Hemofarmovih proizvoda, neće biti. Snabdjevaćemo sve one veledrogerije koje, u skladu sa ugovorima koje imaju, uredno plaćaju. U slučaju da bilo koja apoteka ili bolnica ima problem sa dostupnošću naših proizvoda, jer radi sa nelikvidnim veledrogerijama, treba da nam se javi i mi ćemo obezbjediti kontinuirano snabdjevanje. Još jednom naglašavam, Hemofarm proizvodi dovoljno svojih lijekova da podmiri sve potrebe tržišta. Hemofarm, a vjerujem i drugi proizvođači, učiniće sve što je neophodno kako loše poslovanje nekih veledrogerija ne bi ugrozilo tržište i pravo građana Srbije da dođu do kvalitetnog lijeka.
Da li je bilo nesporazuma sa prethodnim menadžmentom Hemofarma?
Nije bilo i nema nesporazuma.
Koliko ste zadovoljni rezultatima poslovanja za prvih šest mjeseci i šta očekujete do kraja godine?
Rezultati finansijskog poslovanja Štada grupe u prvih šest mjeseci ove godine daju razloge za optimizam. Prodaja raste tri, a prihod četiri odsto, pri čemu moram da napomenem da ostvarujemo pozitivne rezultate i u Zapadnoj i u Istočnoj Evropi, gdje je za nas ostvarenje Hemofarma ključno za naš uspjeh i u drugim djelovima svijeta.
Da li planirate da povećate proizvodnju i promet?
Hemofarm je od 2009. godine prevashodno izvozno orijentisan. Takva orijentacija će se nastaviti i ubuduće. Hemofarm će udio izvozne prodaje i ukupan izvozni promet u svom rezultatu povećavati, naravno, ne na račun smanjenja prometa u Srbiji. U Srbiji je Hemofarm lider i to će i ostati, ali će, u okviru Štada grupe, koja je istinski svjetski farmaceutski gigant, povećavati svoje prisustvo na stranim tržištima –EU, Rusije i ZND i regiona Zapadnog Balkana. Hemofarm je do sada preuzeo, i u budućnosti će nastaviti da preuzima, veliki dio poslova cijele Štada grupe, prije svega, u naučnim istraživanjima, ali i u proizvodnji. Već danas se u Hemofarmovimpogonima pojedini proizvodi prave za cijelu Štada grupu, a zahvaljujući globalnoj ulozi Štade prodaju se i u cijelom svijetu. Narednih godina biće sve više transfera istraživačkih i proizvodnih aktivnosti sa Štade na Hemofarm, što će dovesti do povećanja prihoda Hemofarma, ali i srpske države.
Da li postoji nezadovoljstvo time što se PDV na sirovine za lijekove naplaćuje 18, a na gotove lijekove osam odsto i kako to utiče na vaše poslovanje?
Štada, naravno, niti želi, niti može da utiče na vođenje poreske i svake druge politike u Srbiji. Hemofarm, kao sastavni dio Štade je u Srbiji veliki poslodavac, redovno izmiruje svoje obaveze prema državi i jedna je od najvećih kompanija – poreskih obveznika u Srbiji. Sa tog stanovišta, vjerujem da bi uravnotežavanje poslovnih prilika i apsolutno ravnopravan tretman istinskih proizvođača, onih koji zapošljavaju radnike i stvaraju dodatu vrijednost u Srbiji i uvoznika, bio mudar potez.
Da li je ministar Dinkić prilikom nedavne posjete Njemačkoj obećao konkretnu pomoć Hemofarmu, i ako jeste, kakvu?
Tokom nedavne posjete potpredsjednika vlade, ministra Dinkića, imali smo veoma otvoren i konstruktivan razgovor koji se odnosio na situaciju na srpskom farmaceutskom tržištu. Posebno problemi veledrogerija. Ministar Dinkić je ovu temu shvatio veoma ozbiljno i kritički će posmatrati kako se stvari odvijaju. Politika