– Savanović: Niko na današnjoj sjednici nije pominjao pitanje fabrike i radnika
– Mirjanić: Vlada naredila da se pronađe rješenje
– Marinković: Čekamo obećane zaključke Vlade RS
– Pavlović: Fabrika duvana je privatno preduzeće, Vlada nema pravo da se bavi ovim pitanjem
BANJALUKA – Da li je Vlada Republike Srpske iza zatvorenih vrata danas raspravljala o najavljenom zatvaranju Fabrike duvana Banjaluka ostaje misterija. Ministar poljoprivrede Stevo Mirjanić tvrdi da je naloženo da se pronađe rješenje za propalu fabriku, dok ministar rada Milenko Savanović ističe da ovo pitanje niko nije pominjao na sjednici.
Iako je u utorak radnicima, koji bi lako mogli da ostanu na ulici, obećano da će Vlada učiniti sve da spasi njihova radna mjesta, ali i duvansku industriju, ni na dnevnom redu ova tačka nije našla svoje mjesto.
“Bio sam na sjednici do pred kraj i morao sam na zasjedanje Narodne skupštine. Niko nije raspravljao o ovom pitanju niti je ko pominjao da bi trebalo. U utorak nisam bio na sastanku sa radnicima pa i ne znam šta je dogovoreno”, kazao je za portal CAPITAL ministar rada i boračko – invalidske zaštite RS Milenko Savanović.
S druge strane, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Stevo Mirjanić tvrdi da ovo nije nije istina te da je “Vlada usvojila informaciju i zadužila nadležne da zajedno sa strukturama u kompaniji ‘Bulgartabac’ traže rješenje za nastavak proizvodnje i zadržavanje radnika”.
Na pitanje o čemu će razgovarati narednog utorka sa predstavnicima “Bulgartabaca” koji ponovo dolaze na razgovore u Vladu, Mirjanić je kratko rekao da pozovemo tada i spustio slušalicu.
Radnici Fabrike duvana, njih stotinjak, ipak očekuju dobre vijesti iz Vlade RS. Predsjednik njihove Sindikalne organizacije Miroslav Marinković podsjetio je nadležna ministarstva da su se početkom sedmice obavezala da radnicima već sutra daju informaciju o sudbini fabrike.
“Rečeno nam je da će o nama biti riječi danas i da ćemo zaključke sa sjednice Vlade dobiti u petak. Zaista ne znam šta više da mislim”, ogorčen je Marinković.
Vlada spašava fabriku – još jedna u nizu bajki
Priča da Fabrika duvana ne smije zaustaviti pogone i mora se naći novi strateški partner, kao i da se proizvođačima sirovog duvana u RS mora se omogućiti da sirovinu prodaju posrnuloj fabrici, kako 100 radnika ne bi ostalo na ulici samo je, smatraju analitičari, još jedna u nizu priča bez osnova.
Ako je već toliko moćna, pitaju, zašto onda ne pomogne posrnulim javnim preduzećima kao što su, na primjer, “Željeznice RS”. Fabrika duvana je, tako podsjećaju, u privatnom vlasništvu i niko više nema pravo da stavi prigovor na njenu sudbinu.
“Vlada je sama sebi vezala ruke. Ona nema finansije za pomoć posrnulim kompanijama, čak ni onim koje su od strateškog značaja. Vladu interesuju krediti i trošenje novca, a ne fabrike ni narod”, kazao je za CAPITAL ekonomista Zoran Pavlović.
Po njegovim riječima, svaki projekat privatizacije u koji je ušla Vlada RS je – diskutabilan.
“Direkcija za privatizaciju proda preduzeće, a ugovor kontroliše nadležno ministarstvo. Tako su odgovornosti podijeljene i rezultat toga je da su vješti, nepošteni poslovni ljudi iskoristili situaciju, zadržali radnike tri godine po ugovoru, a onda vrijedno zemljište za milione KM prepustili građevincima. To se dešava i Fabrici duvana. Ona je atraktivna jer je tradicija i jer ima atraktivnu lokaciju, a volšebno je prvo prodata trgovcu cigaretama i na kraju ‘Bulgartabacu’”, ističe Pavlović.
Obaveze iz memoranduma potpisanog s Vladom RS, kako kaže, više nisu značajne jer je dokument istekao i “sada će se gledati kako da se raskomada zemljište u centru grada”.
“Bugari su sve ispoštovali I tu Vlada više ništa ne može da učini”, zaključio je Pavlović.
Prodaja brendova zapečatila sudbinu fabrike
Još u junu prošle godine “British American Tobacco” zvanično je zatražio od Konkurencijskog savjeta BiH odobrenje za preuzimanje svih brendova cigareta koji se proizvode u Fabrici duvana Banjaluka od preduzeća „Bulgatrabac Holding“ i njegovog povezanog društva „Blagoevgrad-BT“ kao i isključivu kontrolu nad svom maloprodajnom imovinom „Lafka“ Fabrike duvana Banjaluka. Sindikat je o tome obavijestio Vladu RS, jer je još bio na snazi memorandum kojim se „Bulgartabac“ obavezao na zadržavanje radnika i proizvodnje na tri, odnosno pet godina.
BAT je u prvoj polovini prošle godine potpisao ugovor sa „Bulgartabacom“ o kupovini vodećih duvanskih brendova kompanije i sa njima povezanih prava za tržišta Bugarske, Adria regije i Rusije kao i 100 odsto udjela u maloprodajnom poslovanju u BiH.
Memorandumom potpisanim sa Vladom RS prilikom kupovine većinskog paketa fabrike 2013. godine “Bulgartabac” se obavezao da će biti sačinjen novi kolektivni ugovor za zaposlene, te da će u naredne tri godine zadržati 250 radnika uz najmanje petogodišnje zadržavanje djelatnosti proizvodnje cigareta.
Međutim, Marinković je kazao da su njihova ulaganja u proizvodnju bila minorna i da su u proteklom periodu dovezli samo dvije mašine. S druge strane, kako tvrdi, još pretprošle godine su zatvorili dio u kojem se siječe i prerađuje duvan, iako su u to najviše novca uložili, što je već tada izazvalo zabrinutost radnika. Prije samo osam mjeseci tadašnji direktor fabrike Grigor Peev govorio je da ne vidi razlog za zabrinutost radnika.
Bugarska kompanija „Bulgartabac“ kupila je 2013. većinski paket od 55 odsto akcija Fabrike duvana Banjaluka od laktaške firme “Antonić trejd” za 4,5 miliona KM.
U međuvremenu, kroz tender ponudu, bugarski holding je povećao svoj udio na 90 odsto, da bi prošle godine otkupio i preostale akcije te na taj način postao stoodstotni vlasnik Fabrike duvana Banjaluka.
CAPITAL: Žana Gauk