BANJALUKA, Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić uvjerena je da je, bez obzira što je predviđeno da budžet ministarstva na čijem je čelu bude smanjen za skoro tri miliona KM, zahvaljujući novim investicijama i sredstvima iz evropskih fondova, i u 2013. godini moguće razvijati i jačati lokalne zajednice u Srpskoj.
Rešićeva je pojasnila da ljudi obično vide Vladu i resorno ministarstvo kao kofer sa novcem, ali da postoji cijeli dijapazon načina na koji se i bez puno novca može pomoći lokalnim zajednicama.
“U okviru projekta sa UNDP-om obezbijeđeni su stručnjaci i potpuno opremljeni prostori u Bijeljini, Banjaluci, Trebinju i Istočnoj Ilidži, u kojima se potpuno besplatno i na jedinstven način organizuju obuke za ekonomsko planiranje budžeta, vođenje upravnog postupka, vođenje matičnih knjiga od Trebinja do Novog Grada“, istakla je Rešićeva.
Obukama o izradi strateških dokumenata i pisanju projekata za predstavnike lokalnih zajednica, koje Ministarstvo uprave i lokalne samouprave organizuje u saradnji sa njemačkim GIZ-om, svaka lokalna zajednica osposobljava se da dovede strane investitore ili da obezbijedi sredstva iz IPA fondova.
Takođe, međuopštinska i regionalna saradnja, razmjena iskustava, te projekti kao što je projekat “Podrinje“, prema riječima ministra uprave i lokalne samouprave Srpske, pružaju velike šanse za razvoj lokalnih zajednica.
Govoreći o budžetima lokalnih zajednica za 2013. godinu, Rešićeva je pojasnila da zbog konstituisanja vlasti nakon lokalnih izbora planiranje i izrada budžeta ide nešto sporije, ali da se ne očekuje da će biti bilo kakvih problema.
Ona je istakla da su lokalne zajednice i te kako svjesne ekonomske krize i da su i do sada slijedile preporuke Vlade, te realno planirale budžete.
“Ekonomska politika i budžet za 2013. godnu, koje je Vlada Srpske predložila, odraz su ekonomske krize u cijelom svijetu, ali je ovo odgovorna ekonomska politika koja će zadržati i koja garantuje ekonomsku i socijalnu stabilnost Republike Srpske“, istakla je Rešićeva.
Ona je naglasila da se upravo unutrašnjom preraspodjelom, zajedničkom štednjom i solidarnošću uspjelo da se za projekte zapošljavanja obezbijedi 10 miliona KM, za socijalno zbrinjavanje 13 miliona, za stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca dodatnih pet, odnosno ukupno deset miliona KM.
Za subvencije u poljoprivredi obezbijeđeno je redovnih 60 miliona i dodatnih 28 za reprogram obaveza iz prethodnih godina, te za podsticaj izvozu 20 miliona KM.
Kada je riječ o Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, Rešićeva je potvrdila da je predviđeno da ovogodišnji budžet od 9.700.000 2013. godine bude smanjen na 6.700.000 i da uštede budu na svim pozicijama – od materijalnih troškova, preko grantova i sredstava za izrazito nerazvijene i nerazvijene opštine, koja su konkretno sa ovogodišnjih dva smanjena na milion KM.
Rešićeva podsjeća da je predviđeno i smanjenje plata zaposlenima u upravi, i to za dodatnih deset odsto, pa će pomoćnici ministara imati nešto nižu platu od dvije hiljade KM, radnik sa višom stručnom spremom od 1.100 do 1.200 KM, a radnik sa srednjom stručnom spremom oko 500 KM.
“U te plate nije uključen topli obrok ili regres, niti druge vrste nadoknada zaposlenima u republičkim upravnim organizacijama”, rekla je Rešićeva i dodala da treba imati razumijevanja za aktuelnu ekonomsku situaciju u sredstva koja su na raspolaganju iskoristiti na najbolji mogući način.
Povodom najavljenih protesta zaposlenih u upravi Rešićeva je istakla da je potpuno demokratski da sindikati smatraju da na takav način mogu pojačati svoje mišljenje i stavove, te da tako nešto treba da bude organizovano u skladu sa propisima iz te oblasti. Srna