BANJALUKA, Najznačanjije i najveće tržište sa kojim Republika Srpska (RS) ostvaruje spoljnotrgovinsku razmjenu je tržište Evropske unije (EU), rečeno je Feni u Privrednoj komori RS.
Naime, 74 odsto svojih proizvoda Srpska izvozi u zemlje EU, dok se sa tog tržišta uvozi oko 57 odsto proizvoda i usluga. Najveći promet od zemalja članica EU ima s Italijom, s kojom ima i stepen pokrivenosti uvoza izvozom od 86,7 odsto.
Na prvom mjestu po izvozu iz Srpske se nalaze obuća sa đonovima od gume sa učešćem od 8,8 odsto u ukupnom izvozu u EU.
Na drugom mjestu je vještački korund sa 8,5 odsto učešća, a na trećem mjestu su električna energija sa 4,8 odsto učešća. Ove tri grupe proizvoda čine 22 posto izvoza iz Srpske u EU.
Republika Srpska je najviše uvozila lijekove, što u ukupnom uvozu iz EU učestvuje sa 3,2 odsto, dok se na drugom mjestu nalaze naftna ulja sa 2,6 odsto, a na trećem mjestu su putnički automobili s učešćem od 2,3 odsto. Ove tri grupe proizvoda čine osam procenata ukupnog uvoza iz EU u Republiku Srpsku.
Vrijednost spoljnotrgovinske razmjene Republike Srpske i EU, u periodu januar-jun 2019. godini, iznosila je 2,7 milijarde KM, što čini više od 60 odsto ukupne vrijednosti spoljnotrgovinske razmjene, koju je RS ostvarila s inostranstvom.
Ukupna vrijednost izvoza Republike Srpske u EU, u prvom polugodištu 2019., bila je 1,34 milijarde KM i u ukupnom izvozu Srpska učestvuje sa 74 odsto, dok je uvoz u istom periodu iznosio 1,34 milijarde KM ili 57 odsto ukupnog uvoza u Republiku Srpsku.
Podaci Privredne komore RS pokazuju da je u odnosu na isti period 2018. godine ostvaren pad izvoza za jedan posto, dok je uvoz povećan za 8,5 procenata.
U ovogodišnjoj robnoj razmjeni s EU, RS je ostvarila deficit u vrijednosti od 19 miliona KM, dok je u istom periodu lani ostvarila pozitivan saldo razmjene od 76 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom u razmjeni sa EU, u periodu januar-jun 2019. godine, iznosila je 98,5 posto, a u 2018. godini bila je 106,3 odsto.
Za RS su najznačajniji izvozni partneri, od zemalja članica EU, Italija, Hrvatska i Slovenija, dok iz Italije, Njemačke i Slovenije dolazi najveći dio proizoda koji se uveze na teritoriju Srpske (50 odsto). Fena