BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić najavio je formiranje interresorne komisije koja bi trebalo da sačini prijedlog represivnih mjera kojima bi se destimulisalo davanje različitih popusta osiguravajućih kuća na obavezno auto osiguranje i stvaranje nelojalne konkurencije na tržištu RS.
Džombić je, nakon sastanka sa predstavnicima osiguravajućih kuća koje posluju na tržištu Srpske, rekao da bi ovu komisiju sačinjavali predstavnici Ministarstva finansija, osiguravajućih kuća, Agencije za osiguranje, Poreske uprave i Inspektorata, a kaznene mjere bi podrazumijevale oduzimanje dozvole za rad.
On je podsjetio da je od 2007. godine, kada je stupila na snagu nova zakonska regulativa u ovoj oblasti, Agencija za osiguranje RS dobrim dijelom regulisala tržište, ali da još postoji problem nezakonitog davanja popusta kod obaveznog auto osiguranja.
Prema njegovim riječima, problem nezakonitih popusta moguće je riješiti kroz liberalizaciju tržišta, u kojem bi osiguravajuće kuće same formirale cijene, ili kroz represivne mjere i kazne.
“Vidjećemo šta da uradimo sa zastupnicima koji su značajna karika u ovom lancu i da li da se uvede njihova dodatna sertifikacija ili da se posrednici isključe iz obaveznog osiguranja”, rekao je Džombić.
Premijer je naglasio da svaki popust nije u skladu sa zakonom, i da se mnogi od njih daju kroz samu polisu osiguranja, marketinške usluge, besplatne tehničke preglede ili besplatno gorivo.
“Za nas je prihvatljiva grupa koja predloži najbolje rješenje u cilju brige za osiguranicima, jer je kod osiguranja vozila najbitnije procijeniti da li se može izvršiti naplata”, upozorio je premijer.
Direktorka Agencije za osiguranje Božana Šljivar rekla je da se problem nelojalne konkurencije može riješiti postepenim povećanjem kapitalnih cenzusa osiguravajućih društava, koje će vjerovatno dovesti do integracionih procesa na tržištu.
Ona je dodala da na tržištu postoji previše osiguravajućih kuća koje se, kako je rekla, bore za mali kolač obaveznog osiguranja od auto odgovornosti, što stvara različite oblike nelojalne konkurencije koju je nekad moguće, a nekad nemoguće identifikovati.
“Drugi način je insistiranje na poštivanju postojećih zakonskih propisa, koji se tiču kapitala, tehničkih rezervi pokrivenosti i isplate šteta. Stanovište Agencije je da parcijalne i ad hok mjere ne mogu dati rezultate i da se problem mora rješavati na sistemski način”, naglasila je Šljivar.
Prema njenim riječima, u pojedinim podzakonskim aktima ističu rokovi koji su osiguranjima dali mogućnost da se adekvatno saniraju, na osnovu čega će Agencija preduzeti odgovarajuće mjere, što podrazumijeva i zahtijevanje zamjene uprava koje ne mogu adekvatno da vode osiguravajuće kuće, pa čak i do rigoroznijih mjera koje se završavaju oduzimanjem dozvole.
Potpredsjednik Udruženja osiguravajućih društava Saša Čudić rekao je da je asistencija Vlade zatražena, jer Udruženje ne želi da tržište osiguranja bude nesređeno, s obzirom da to nije dobro ni za osiguravajuće kuće ni za veliki broj zaposlenih u njima, ali ni za budžet RS i same putnike koji se voze u takvim vozilima.
On je izrazio očekivanje da bi nakon današnjeg sastanka popusti koji stvaraju nelojalnu konkurenciju u potpunosti trebalo da prestanu da se daju. “Mislim da je ovo poslednja šansa da se sredi tržište. Stekao sam utisak da smo na dobrom putu, a represivne mjere koje budu postavljene pred osiguravajuća društva ćemo prihvatiti”, rekao je Čudić.