MOSTAR, Federalni ministar energije i rudarstva Vahid Hećo rekao je da Vlada Federacije BiH (FBiH) neće prihvatiti zahtjev premijera Republike Srpske (RS) Milorada Dodika da dođe do reorganizacije “Elektroprenosa BiH”.
”Zahtjevi koji dolaze od premijera Dodika za nas su neprihvatljivi, jer je to vraćanje unazad, pošto se firma koja je kvalitetno i na stručan način organizovana pokušava vratiti u entitetske okvire. Energetski sistem je sistem koji treba biti integrisan u Evropi, a ne samo u BiH, tako da mi ne možemo prihvatiti Dodikove prijedloge”, izjavio je Hećo.
On je dodao da će se sutra sastati sa ministrom privrede, energetike i razvoja RS Slobodanom Puhalcem da bi pokušali razriješiti probleme u “Elektroprenosu BiH”.
Hećo smatra da je novac glavni problem u “Elektroprenosu BiH”.
”Takse koje se ubiru za prenos električne energije iz Federacije iznose 70 odsto ukupnog prihoda `Elektroprenosa`, a iz RS 30 odsto. Međutim, oni bi željeli da se to dijeli na način koliko ko ima osnivačkog uloga što je odnos 59, odnosno 41 odsto. Mi želimo da se prihod i investicije dijele u zavisnosti koliko je na tom prostoru ubrano prihoda”, objasnio je Hećo, napominjući da se na taj način dijeli i PDV.
On je dodao da u ovom preduzeću bitne odluke treba da se donose konsenzusom, što sada nije slučaj.
”Generalni direktor se ponaša tako što sam pokušava da donese odluke bez saglasnosti drugih članova uprave, što je veliki problem. Mi samo želimo da `Elektroprenos BiH` funkcioniše u skladu sa zakonom. A, da bi se promjene desile, potrebno je prvo promijeniti zakon”, rekao je Hećo.
Premijer RS Milorad Dodik dao je rok od deset dana Vladi FBiH da prihvati zahtjeve za reorganizaciju preduzeća “Elektroprenos BiH”, poručivši da će u protivnom vlasti RS formirati vlastitu kompaniju koja će u ovom entitetu obavljati poslove elektroprenosa.
Odnedavno je upravljanje ovom kompanijom blokirano, jer direktor odbija sa sazove sastanak Uprave, a članovi UO iz RS ne dolaze na sjednice, jer čekaju dogovor ministara o reorganizaciji kompanije.
Iz RS traže da “Elektroprenos BiH” umjesto dosadašnje četiri funkcionalne organizacijske jedinice, ima tri, sa centrima u Mostaru, Sarajevu i Banjaluci, te da se u poslovanju ovog preduzeća poštuju entitetske granice. Srna