TOKIO, Trgovinski deficit Japana dostigao je prošle godine rekordnih 11,47 biliona jena (112 milijardi dolara), budući da su koristi od jeftinijeg jena po izvozno orijentisanu ekonomiju smanjene zbog veće potrošnje na energente nakon katastrofe u nuklearnoj elektrani Fukušima.
Trgovinski deficit iz 2013. najveći je od 1979, od kada se primjenjuje postojeći model izračunavanja deficita, a samo nivo iz decembra je udvostručen na godišnjem nivou, navodi Ministarstvo finansija u Tokiju, a prenosi agencija Frans pres.
Izvoz je prošle godine uvećan 9,5 odsto na 69,79 biliona jena, što je njegov prvi rast u posljednje tri godine, ali je poništen rastom uvoza od 15 odsto na rekordnih 81,26 biliona jena.
Uvoz fosilnih goriva skočio je da bi se nadoknadio nedostatak u proizvodnji struje nakon krize iz 2011, koja je dovela do zatvaranja nuklearnih reaktora, koji su nekada proizvodili trećinu električne energije u zemlji.
Jen je od kraja 2012. izgubio oko četvrtinu vrijednosti u odnosu na dolar, zahvaljujući mjerama koje je pokrenuo premijer Šinzo Abe, koje predstavljaju kombinaciju uvećane državne potrošnje i monetarnog labavljenja.
Iako je slabiji jen podstakao zaradu izvoznika kao što su Soni i Tojota, većina kompanija nije snizila cijene u inostranstvu da bi podstakla tražnju. “Nema znakova da slabiji jen podstiče konkurentnost japanskih izvoznika, zbog njihovog oklijevanja da spuste cijene”, navodi britanska firma Kapital ikonomiks. Tanjug