BERLIN, Njemački trgovinski suficit je u septembru dostigao rekordnu visinu od 18,8 milijardi evra.
Ovaj podatak dolazi u trenutku kada sve više jačaju kritike na račun najjače evropske ekonomije da ne uvozi dovoljno kako bi podstakla druge ekonomije Evrope.
Federalni statistički biro saopštio je danas da je izvoz Njemačke u septembru skočio u odnosu na avgust za 1,7 odsto, na 92,8 milijardi evra. U istom periodu, uvoz je opao za 1,9 odsto, na 73,9 milijardi evra.
Kao rezultat, trgovinski suficit Njemačke je u septembru skočio sa 18,8 milijardi evra, sa avgustovskih 15,8 milijardi evra.
SAD su prije nedjelju dana kritikovale Njemačku zbog ogromnog trgovinskog suficita, navodeći da to stvara probleme njenim partnerima u sedamnaestočlanoj evro zoni, kao i da bi uvoz iz zemalja poput Grčke i Španije mogao da pomogne oporavku tih ekonomija sa ogromnim dugovima.
Međunarodni monetarni fond se, takođe, priključio kritikama na račun Njemačke, navodeći da bi manji suficit te zemlje bio jedini način da se otkloni neravnoteža koja pogađa zemlje evro zone.
Od kreiranja zajedničke valute 1999, evro zona se podjelila na zemlje koje imaju velike suficite i one koje su u hroničnim dugovima.
Agencija AP navodi da je prijedlog za rješenje tog problema da Njemačka kupuje više od drugih zemalja u evro zoni i tako podstakne njihov rast.
Njemačka, s druge strane, smatra da nema svrhe da se njihove ekonomije čine manje konkurentnim. Ona je vršila pritisak na druge članice evro zone da smanje budžetske deficite i poboljšaju izglede rasta putem reformi kojima će biti smanjeni ogromni radni troškovi, kao što je Njemačka uradila prije 10 godina. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
evo primjera nasim politicarima kako se gradi ekonomija