ASUNSION, Paragvaj je u 2013. zabilježio rekordan privredni rast od 13,6 odsto, saopštilo je Ministarstvo finansija ove latinoameričke zemlje.
“Uspjeli smo da ostvarimo predviđeni privredni rast od 13,6 odsto, što je istorijski rekord naše zemlje, i jedan od najvećih na svijetu”, izjavio je ministar finansija Paragvaja German Rohas.
Paragvajska vlada predvidjela je privredni rast za 2014. od 4,8 odsto, prenio je AFP.
Rohas je podvukao da je Paragvaj zemlja sa najvećim privrednim rastom u regionu.
“To je razlog da budemo ponosni ali istovremeno to je i veliki izazov za nas”, dodao je Rohas.
Poljoprivredni sektor, a posebno uzgoj soje podstakao je ovogodišnji izuzetno visok privredni rast Paragvaja.
Izvoz mesa je premašio 1.200 miliona dolara, upetostruvčivši se od prije pet godina. Plan vlade ove zemlje je da postane peti najveći izvoznik mesa u svijetu.
Paragvaj je šesti globalni izvoznik soje, ali su katastrofalne suše prošle godine smanjile proizvodnju, što je dovelo do ekonomskog pada u 2012. od 1,2 odsto.
“Ova godina je dijametralno suprotna od prethodne. Klimatski uslovi su izuzetno povoljni tako da se može očekivati rekordna proizvodnja poljoprivrednih proizvoda. Istovremeno, po prvi put od izbijanja šapa i slinavke 2011, sektor stočarstva i proizvodnja mesa doživljavaju puni zamah”, navodi se u saopštenju Centralne banke Paragvaja.
Samo u prvom tromjesečju ove godine, poljoprivreda je porasla 47,4 odsto, a stočarstvo i industrija mesa 10,8. U istom periodu 18,1 odsto povećane su investicije za javne radove u infrastrukturi.
Takođe, Paragvaj je prvi put u istoriji na međunarodnom tržištu prodao 10-godišnje obveznice u iznosu od 500 miliona dolara, saopštila je Centralna banka.
Paragvaj ima tržišnu privredu s velikim sektorom sive ekonomije zbog tradicionalno nižih cijena nego u susjednom Brazilu i Argentini.
U privredi dominira poljoprivreda i industrijske grane vezane za nju, tako da su glavni industrijski podsektori proizvodnja hrane, pića, duvana, tekstila, odjeće, kože.
Zahvaljujući prirodnom bogatstvu, drvna industrija čini 15 odsto industrijske aktivnosti, a izvoz drvne građe proizvoda od drveta čini osam odsto ukupnog izvoza zemlje.
Industriju karakteriše veliki broj malih i srednjih preduzeća. Ni jedna iz grupe 1.000 velikih kompanija Latinske Amerike, koje inače posluju u regionu, nemaju svoje predstavnike u Paragvaju.
Međutim, politička neizvjesnost, korupcija, ograničen napredak u strukturnim reformama i nedostatak infrastrukture su, kako ocijenjuju analitičari, prepreke za dugoročniji rast Paragvaja. Tanjug