LONDON/NJUJORK, Vrijednost američkog dolara je juče skliznula na rekordni minimum u odnosu na evro pod pritiskom špekulacija da će direktor američkih Federalnih rezervi (Fed) Ben Bernanki i sekretar finansija SAD Henri Polson u istupanju pred američkim Senatom potvrditi da gubici na kreditnom tržištu pogađaju rast američke privrede.
Američka valuta je, takođe, oslabila na najniži nivo za više od mjesec dana u odnosu na japanski jen i na 25-ogodišnji minimum prema australijskom dolaru, kao posljedica bojazni u ozdravljenje vodećih američkih hipotekarnih fondova “Fani Mej” (Fannie Mae) i “Fredi Mek” (Freddie Mac), uprkos odluci američke vlade da pruži podršku tim dvema najvećim hipotekarnim finansijskim kompanijama u zemlji.
Britanska funta je premašila vrijednost od dva dolara, po prvi put od početka ovog mjeseca, nakon najvećeg ubrzanja inflacije u toj zemlji za proteklih, najmanje 11 godina.
Snižene su, takođe, vrijednosti akcija u Evropi i Aziji, kao i vrijednosti američkih indeksa, pri čemu je MSCI World indeks opao na najniži nivo od 2006. pod pritiskom zabrinutosti zbog pogoršanja krize na kreditnom tržištu i potonuća povjerenja investitora u Njemačkoj, izvjestila je agencija Blumberg.
“Tržište je negativno reagovalo na ponovnu kreditnu krizu u SAD”, ocijenio je analitičar italijanske “Unikredit” (Unicredit) banke Roberto Mijali koji prognozira da bi dolar narednih mjeseci mogao oslabiti na 1,62 i 1,63 za evro.
Dolar je juče na tržištu u Londonu skliznuo na 1,6038 za evro , na najnižu vrijednost od uvođenja zajedničke evropske valute 1999, u poređenju s ugovaranjem u Njujorku po 1,5908 za evro od početka sedmice..
Američka valuta je, takođe, pojeftinila na 105,04 jena, na najniži nivo od 9. juna, sa 106,14 jena. Japanski jen je ugovaran po 168,07 za evro, prema 168,89 od ponedjeljka.
Dolar je izgubio sav rast prema evru ostvaren od 3. jula kada je predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Žan-Klod Triše izjavio da će u vezi budućeg kretanja bazne kamate ECB zauzeti “neutralan stav”, što znači da novi rast te interesne stope i nije tako izgledan.
Te sedmice je dolar ojačao 1,7 odsto, na 1,5611 za evro, a od tada je izgubio čak 2,7 odsto svoje vrijednosti pod pritiskom zabrinutosti da će američka vlada morati da spasava “Fani” i “Fredi” koje finansiraju skoro polovinu američkih hipotekarnih obaveza, vrijednih 412 biliona dolara.
Stručnjak japanskog Ministarstva finansija i predsjednik Instituta za međunarodna monetarna pitanja u Tokiju Tojo Gioten (Toyoo Gyohten) prognozira da bi jen ove godine mogao ojačati čak na 100 za dolar budući da postoje izgledi da Banka Japana prije nego američke Federalne rezerve poveća kamatne stope.
“Srednjoročna tendencija je slabljenje dolara i jačanje jena”, ocjenio je on.
MSCI World indeks je izgubio 0,7 odsto vrijednosti, oslabivši na berzi u Londonu na 1.331,69, čime skliznuo 21 odsto u odnosu na rekordnu vrijednost, zabilježenu u oktobru, kao posljedica ubrzanja inflacije, rekordnih cijena nafte i gubitaka na kreditnom tržištu većih od 400 milijardi dolara koji prete da gurnu američku privredu u recesiju.
Evropski indeks Dau Džons stoks 600 je juče oslabio 1,9 odsto, dok je MSCI azijsko-pacifički indeks potonuo 2,4 odsto, a japanski Nikei 225 stok dva procenta.
Objavljeni izvještaj o povjerenju investitora u Njemačkoj pokazuje da je ono opalo na rekordni minimum, jer su ubrzanje inflacije i rastuće kamatne stope pogoršali izglede za tu najveću evropsku privredu.
Akcije švajcarske banke UBS su oslabile 4,8 odsto, na 18,60 franaka, a “Rojal” (Royal) banke, druge najveće banke u Britaniji, 7,5 odsto, na 166,5 penija.
Akcije kompanije “Macušita” (Matsushita), najvećeg svjetskog proizvođača elektronskih uređaja, pojeftinile su 2,2 odsto, na 2.225 jena, a “Eriksona”, najvećeg svjetskog proizvođača bežičnih telefona, 2,5 procenata, na 62,1 švedsku krunu.
Akcije “Parmalata” oslabile su 5,5 odsto, na 1,537 evra nakon što je ta najveća italijanska kompanija u sektoru mljekarstva smanjila svoju prognozu profita u 2008. zbog slabog privrednog rasta na nekim od njenih glavnih tržišta.