LONDON – Ulagači širom svijeta iz akcijskih fondova su tokom prva tri mjeseca ove godine povukli gotovo 100 milijardi dolara, što predstavlja rekordnu svotu.
Radi se i o indikatoru ubrzanja dugoročnog trenda – smanjivanja ulaganja u američka i zapadnoevropska tržišta akcija.
Iz akcijskih fondova je u prvom kvartalu ove godine, zaključno s 28. martom, povučeno ukupno 98 milijardi dolara, podaci su “Emerging Portfolio Fund Researcha” (EPFR), koji prati tokove ulaganja građanstva i institucija. U te je fondove tokom istog perioda lani uloženo 19 milijardi dolara, a 2006. godini 49 milijardi dolara.
Iz EPFR-a su saopštili kako je povlačenje ulaganja uzrokovano “krizom na tržištu kredita, povezanom s problemima na tržištu drugorazrednih hipotekarnih kredita, koja je nagrizla povjerenje ulagača te globalni rast”.
Povlačenje kapitala ubrzava još jedan trend. Ulagači su, naime, sve skloniji investiranju u supersigurne opcije kao što su novčani fondovi, ili pak u riskantnija tržišta te proizvode s višim prinosima kao što su hedž fondovi.
Ulagači su tokom prvog kvartala povukli 70 milijardi dolara iz fondova u SAD, Japanu i zapadnoj Evropi. Fondovi u koje se ulagalo najvećim su dijelom bili fokusirani na Tajvan, Rusiju, Bliski istok i Afriku. Iz fondova na tržištima u razvoju povučeno je 20 milijardi dolara, dok je u istom periodu lani iz njih povučeno 1,6 milijardi dolara.
Novčani fondovi tokom prvog kvartala su i dalje bilježili rekordan priliv ulaganja u iznosu od 140 milijardi dolara, čime je njihova ukupna imovina dostigla rekordnih 3.500 milijardi dolara, dok su ulaganja u te fondove u cijeloj prošloj godini iznosila 240 milijardi dolara. Financial Times