VAŠINGTON, Razlika u prihodima najbogatijih i najsiromašnijih Amerikanaca je prošle godine porasla na rekordan nivo, pri čemu su mladi ljudi i deca imali najviše problema da prebrode period recesije, saopštila je vlada u Vašingtonu.
Prema podacima dobijenim popisom stanovništva, Amerikanci koji zarađuju više od 100.000 dolara godišnje, čiji je udio u ukupnom broju stanovnika 20 odsto, ostvarili su lani 49,4 odsto ukupnih prihoda u SAD prema udjelu od 3,4 odsto onih koji žive ispod granice siromaštva, prenijela je agencija AP.
Koeficijent od 14,5 predstavlja povećanje u odnosu na 13,6 iz 2008. godine i gotovo je dvostruko veći od najnižeg koeficijenta od 7,69 iz 1968. godine.
Međunarodni indeks “DŽini”, kojim se takođe izražava razlika između najviših i najnižih prihoda, pokazao je da je ta razlika u SAD na najvišem nivou otkad je Zavod za popis stanovništva 1967. počeo da vodi evidenciju o prihodima građana. SAD takođe bilježe najveću razliku u zaradama među industrijski razvijenim zemljama svijeta.
Najbogatijih pet odsto Amerikanaca, koji zarađuju više od 180.000 dolara godišnje, lani su ostvarili blagi rast primanja, dok su porodice sa prihodima nižim od 50.000 godišnje zabilježile pad.
“Razlike u primanjima rastu, a bile bi još veće da smo uzeli u obzir podatke o porezu. Raspodjela primanja u SAD je veoma nejednaka, u većoj mjeri nego u drugim državama, pri čemu privredu najbolje opisuje fraza ‘najjači opstaju”, izjavio je profesor Univerziteta “Viskonsin-Medison”, Timoti Smiding. Tanjug