BANJALUKA/BIJELJINA, Poljoprivrednici u RS najavljuju poskupljenje žive stoke, a rast cijena bilježen je i prethodnih dana, pa su tako telad na pijacama dostigla vrijednost i do osam maraka po kilogramu, što je, prema tvrdnji farmera, rekord u posljednjih desetak godina.
U pijačnom barometru Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi RS stoji da telad koštaju između šest maraka, koliko su na području Rogatice i Nevesinja, do osam maraka, koliko je potrebno potrošiti po kilogramu žive vage u Bijeljini.
Stočari u Lijevče polju nisu optimistični. Danas su u panici i strahuju šta će biti sutra. Dobrom se ne nadaju.
“Suša je prošle godine uzela danak. Ljudi rasprodaju stočni fond jer nemaju hrane, tako da je on sve siromašniji. Dobro nam se ne piše. Telad su u Gradišci od šest i po do sedam maraka po kilogramu žive vage”, ističe Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS.
Na konstataciju da se u Bijeljini bilježe cijene teladi i do osam maraka, on kaže da je to tačno, te da takvi cjenovnici još nisu formirani u Gradišci, ali se, po svemu sudeći, očekuje sličan scenario.
“Problem je u tome što postoji monopol i radi se sve kako bi se uništila proizvodnja mlijeka u BiH. Ako nema proizvodnje tog napitka, nema ni teleta. Nije dobro”, pesimističan je Banjac.
Kako u Gradišci, tako i većina stočara u Semberiji razmišlja o podebljanju svojih cjenovnika.
“Ima indicija da bi cijene žive stoke mogle ići još na gore. Ma, sigurno će rasti. Poljoprivredni proizvođači nemaju novca, tako da rasprodaju stočni fond. Prognoze nisu optimistične”, naglašava Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine.
S obzirom na to da iskustva pokazuju da mesari, odmah nakon stočara, poskupljuju svoje proizvode, ni taj scenario, čini se, nije daleko. Prema posljednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u mesnicama kilogram teletine košta čak 18,33 KM, što je za većinu potrošača visoka cijena.
Po svemu sudeći, ni znatno jeftinijoj živini se dobro ne piše, jer će na trpezama zbog besparice koja diktira kupovinu mesa još češće da se, umjesto teleće, servira pileća supa. Nezavisne novine