NJUJORK, Angelo Mozilo, bivši direktor kompanije Countrywide Financial, nekada najvećeg hipotekarnog kreditora u SAD-u, postigao je sporazum sa američkom Komisijom za berze i hartije od vrijednosti (SEC) po kojem mora platiti 67,5 miliona dolara kazne za prevaru sa vrijednosnim papirima i nezakonito trgovanje akcijama na temelju povlaštenih informacija.
Sama kompanija platiće 20 miliona dolara Mozilove kazne, po ugovoru o naknadi štete koji on ima s kompanijom, piše u subotu američka štampa. Po nagodbi sa SEC-om, Mozilo (71) je pristao na trajnu zabranu rada kao službenik ili direktor bilo kojeg javnog akcionarskog društva. Mozilova novčana kazna za prevaru s akcijama od 22,5 miliona dolara najveća je ikada zabilježena za službenika javnog akcijskog društva u SAD-u. Po optužbi za tzv. ‘insidersko’ trgovanje akcijama Countrywidea, vrijednim 140 miliona dolara, Mozilo je pristao vratiti 45 miliona dolara nepošteno stečene dobiti, što ukupno čini 67.5 miliona dolara.
Kompaniju Countrywide Financial, koja je 2007. opisana u članku u New York Timesu kao “stroj za stambene kredite od 500 milijardi dolara, sa 62.000 zaposlenih i imovinom od 200 milijarda dolara”, osnovali su Angelo Mozilo i David Loeb 1969. godine. Prema SEC-u, Countrywide je od 2005. do 2007. učestvovao u neviđenom proširenju smjernica za kreditne garancije, te odobravao sve rizičnije i rizičnije kredite kako bi zadržao i povećao udio na tržištu. Istovremeno je uvjeravao svoje investitore da je riječ o kreditima visokog kvaliteteta. SEC takvo poslovanje kompanije opisuje kao “strategiju supermarketa”.
U julu 2008. godine Bank of America kupila je Countrywide za 2,5 milijarde dolara, nakon što je kompanija gotovo otišla u stečaj. Nekoliko mjeseci kasnije dolazi do stečaja Lehman Brothersa, što je nanijelo konačan udarac već uzdrmanim finansijskim tržištima i uvelo SAD u najtežu recesiju od Drugog svjetskog rata.
Mozilo je 2008. bio četvrti najbolje plaćeni direktor u SAD s petogodišnjim kompenzacijama od 392 miliona dolara. Ranije ove godine, banka Goldman Sachs je u sudskoj nagodbi sa SEC-om platila 550 milijuna dolara zbog prevare sa hartijama od vrijednosti, a istražilac komisije ispituju i menadžere banke Merrill Lynch zbog moguće slične prevare. Hina