SINGAPUR, Procjenjuje se da će globalne avio-kompanije ove godine ostvariti rekordan profit od gotovo 40 milijardi dolara, izjavio je generalni direktor Međunarodnog udruženja za avio-saobraćaj (IATA) Aleksandar de Žunijak, upozorivši ipak na opasnost od terorizma, naglog poskupljenja nafte i protekcionizma.
De Žunijak, koji je 1. septembra preuzeo čelnu funkciju u IATA, pozvao je takođe zemlje iz jugoistočne Azije da ulože veća sredstva u infrastrukturu kako bi adekvatno odgovorile na rastuću tražnju za avio-saobraćajem u tom brzo rastućem regionu.
Neto dobit globalne avio-industrije će, kako je rekao, dostići 39,4 milijarde dolara, što je skok u odnosu na 35,3 milijarde dolara iz 2015. godine. De Žunijak je istakao i da su avio-kompanije imale koristi od oštrog pada cijena nafte i otpornosti koju je turistički sektor pokazao na usporavanje rasta globalne ekonomije.
Procjene IATA govore da će izdaci avio-kompanija na gorivo pasti na 127 milijardi dolara u ovoj godini, što je za 44 odsto niže u odosu na 2014. godinu kada su cijene nafte premašile nivo od 100 dolara za barel.
“To će biti prvi put od 2004. godine da na gorivo otpada manje od petine ukupnih operativnih troškova avio-kompanija”, navodi se u saopštenju IATA.
U protekle dvije godine, cijene nafte su pale da bi u februaru skliznule ispod 30 dolara za barel, na 13-godišnji minimum, zbog prekomjernih globalnih zaliha.
Šef IATA je, međutim, poručio da je nerealno očekivati da takva situacija potraje zauvijek.
“Šta ako cijene nafte iznenada porastu, istom brzinom kao što su pale? Šta ako se teroristička aktivnost dodatno proširi i intenzivira? Šta će se dogoditi ukoliko neka velika ekonomija doživi tvrdo prizemljenje? Da li aktuelna protekcionistička retorika nagriza tražnju za globalnim povezivanjem”, zapitao se de Žunijak. Nezavisne novine