BANJALUKA, Rekonstrukcija tvrđave Kastel – cjeline devet, teče planiranom dinamikom i u proteklih mjesec dana obavljeni su svi predviđeni radovi za taj period, saopšteno je iz Administrativne službe grada Banjaluka.
U okviru projekta “Rekonstrukcija i revitalizacija tvrđave Kastel, cjelina devet – prva faza”, za čiju realizaciju je Evropska unija obezbijedila 2,5 miliona evra, do sada je izvršen veći dio radova na zgradi muzeja, odnosno “Kamenoj kući”, dok je na bedemima obavljeno raziđivanje ostataka srednjovjekovnog zida od kamena.
Na sastanku radne grupe za kulturu i društvo Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/, koji je održan nedavno u Novom Sadu, predstavnici Evropske komisije su saopštili da će iz sredstava EU za rekonstrukciju dijela tvrđave Kastel – cjeline dva, biti obezbijeđeno još 1,13 miliona evra.
Planirano je da se ova sredstva utroše za rekonstrukciju kula tri i četiri, podzemnog arsenala, te dijela bastiona i bedema koji su sastavni dio cjeline dva.
Na ovaj način, između ostalog, biće omogućeni kvalitetniji uslovi za održavanje kulturnih događaja u okviru Ljetne scene, navode iz Administrativne službe grada Banjaluka.
Rekonstrukcija jednog od najvećih simbola Banjaluke počela je krajem marta. Radove izvodi preduzeće “Porobić” iz Trebinja, a nadzor nad radovima izvodi Zavod za izgradnju Banjaluka.
Pretpostavlja se da će za potpunu sanaciju biti potrebno između 60 i 70 miliona KM, a prema idejnom rješenju, u okviru rekonstrukcije tvrđave biće sagrađen hotel sa pratećim sadržajima, koji bi trebalo da bude smješten u sadašnjoj artiljerijskoj kasarni.
Osim hotela, planirana je izgradnja i kulturnog centra sa ljetnom pozornicom, uslužnog i turističko-informativnog centra, gradskog vrta, javne garaže, sportsko-rekreativnog centra, kao i uređenje obale rijeke Vrbas uz tvrđavu i muzej.
Tvrđava Kastel proglašena je 1950. godine dobrom kulturno-istorijskog nasljeđa prve kategorije, a 2002. godine uvrštena je na listu ugroženih spomenika BiH. Srna