BEOGRAD, Reindustrijalizacija zemalja nekadašnje Jugoslavije jedini je ozbiljan i održiv put u njihov ekonomski oporavak, ocijenili su predstavnici metalske i elektroindustrije zemalja potpisnica Cefta sporazuma koji je Privredna komora Srbije organizovala u okviru 58. Međunarodnog sajma tehnike u Beogradu.
Privrede pojedinačnih zemalja regiona su slabe, ali one su i dalje komplementarne i dobile bi na snazi ukoliko bi se udružile i kroz konzorcijume i zajedničke proizvode osvajale poslove, saglasili su se svi učesnici skupa.
Direktor granskih udruženja metalaca u Privrednoj komori Republike Srpske Pero Ćorić ocijenio je da je privreda BiH ostala bez lokomotive privrednog razvoja kada su ugašeni veliki sistemi, pod uticajem, kako se izrazio stranih “dušebrižnika“.
On je objasnio da su mala i srednja preduzeća bez velikih sistema voz koji “ne može da ide bez lokomotive“.
“Mi moramo to nadomjestiti ujedinjavanjem, stvaranjem konzorcijuma i lidera u toj oblasti u narednom periodu ako hoćemo da budemo konkurenti na inostranom tržištu”, rekao je Ćorić.
Ističući da privrednici imaju snagu i volju za ozbiljan rad, Ćorić je primijetio da je potrebna snaga i volje i sa druge strane – kod vlada zemalja, koje moraju da idustrijalizaciju podstaknu konkretnim mjerama, prije svega rasterećenjem privrede promjenom nepovoljnog položaja u odnosu na javni sektor.
“To mora biti projekat za narednih 10 gordina, pa da onda možemo reći da se krenulo uzlaznom putanjom. Privrednici imaju potencijal, ali moraju nas slušati vlade sa konkretnim prijedlozima”, rekao je Ćorić.
Ideju o važnosti industrijalizacije i dodatnom povezivanju privreda regiona snažno je podržao i generalni sekretar Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković koji je naveo da izvoz metalskog i elektrosektora u BiH čini čak 35 do 40 odsto ukupnog izvoza, a da je u prvom tromjesečju 2014. godine u ovom sektoru zabilježen privredni rast od 16 odsto.
“Glavni adut zemlje ne smije biti samo poljoprivreda, već mora biti industrija, odnosno reindustrijalizacija”, poručio je sekretar Udruženja za metalsku i elektroindustriju u Privrednoj komori Srbije Ljubiša Obradović.
On je istakao da je glavni problem privrede Srbije što nema proizvode koji mogu da se izvoze, prije svega, u zemlje sa kojima ima povoljne sporazume, a posebno u Rusiju, jer čak 60 odsto njenog industrijskog izvoza čine materijali poluproizvodi.
Obradović je istakao da je današnji skup zato organizovan da bi se podstaklo pravljenje konzorcijuma na tržištima gdje Srbija, ali ni druge zemlje regiona, ne mogu same, ali i udruživanje radi pravljenja zajedničkog proizvoda za izvoz.
Mitar Pržulj, koji je u PKS zadužen za Cefta sporazum rekao je da osnov za saradnju – predstavlja to što je trgovina u metalskom i elektrosektoru potpuno liberalizovana, privrede su komplementarne i manje su međusobno konkurentne, a i jezik i poznanstva predstavljaju dodatnu prednost.
Pržulj je najavio da bi u oktobru trebalo da bude potpisan memorandum o saradnji privrednih komora regiona u metalskom i elektrosektoru i zajedničkim nastupima, dok bi do kraja godine takav sporazum u oblasti građevinskog sektora trebalo da potpišu komore BiH, Srbije, Hrvatske i Makedonije. Srna