BRISEL, U EU se istovremeno radi na regulisanju finansijskog tržišta, nadzoru banaka s ciljem stvaranja bankarske unije, budžetskoj disciplini i ekonomsko-političkoj koordinaciji.
Na planu regulisanja finansijskog tržišta, EU napreduje malim koracima, jer se, prije svega, Britanci plaše da bi mogla biti ugrožena uloga Londona kao finansijskog centra, a time i britanska tržišna konkurencija.
Nadzor banaka bi trebalo da bude realizovan do marta 2014. godine, javio je “Dojče vele”.
Posebno problematično pitanje jeste budžetska disciplina. Pritom je upitno da li će i novi fiskalni pakt moći da unese disciplinu u evropske redove.
Francuska, koju mnogi smatraju za novog “bolesnika Evrope”, nastoji pod vođstvom predsjednika Fransoa Olanda da ublaži kriterijume.
Od velikog značaja je hoće li Francuska i Italija ove godine uspjeti da ostanu ispod granice od tri odsto budžetskog deficita.
Dok se Oland zalaže za jačanje Evrope kroz veću solidarnost, njemački kancelar Angela Merkel govori o tome da i dalje predstoje teška vremena.
Do samita u junu Evropska unija želi da razjasni kako da se smanje velike ekonomsko-političke razlike. Merkelova smatra da to neće dugoročno funkcionisati bez promjena evropskog sporazuma.
Ona ocjenjuje da bi zemlje članice EU u budućnosti trebalo još više kompetencija da predaju u ruke Evropske komisije, kako bi se mogla razviti u pravu “vladu” EU.
Predsjednik Savjeta EU Herman Van Rompej uvjeren je da će u 2013. godini Evropa doživjeti uspjeh i bliže sarađivati.