BANJALUKA, Odbornici Skupštine Grada Banjaluka vratili su na doradu Regulacioni plan “Centar – Zapad 1”, koji predstavlja prostor nekadašnje fabrike “Čajavec Holding”, i uputili na preispitivanje vlasničku strukturu nad zemljištem koje je planski definisano kao javna površina.
Predsjednik Skupštine grada Slobodan Gavranović izjavio je novinarima da je riječ o lokalitetu od izuzetnog značaja za grad, koji je dijelom devastiran, dok je određeni broj objekata ili dijelova preduzeća privatizovan, a određeni broj otišao u stečaj.
“Lokalitet je vrlo interesantan i vrijedan, mi smo ga smjernicama definisali kao poslovnu zonu, odnosno samo objekte poslovnog sadržaja bez objekata za stanovanje, sa namjerom da se što veći broj objekata zadrži uz odgovarajuću adaptaciju”, rekao je Gavranović.
On je istakao da na prijedlog plana nema mnogo primjedbi ni odbornika ni investitora, već da je riječ o vrlo skupoj lokaciji sa stanovišta uređenja.
“Brine nas skupa lokacija za uređenje i ono što će grad morati da ulaže u narednom periodu. U fazi donošenja plana ne znamo koliko će to koštati Banjaluku, ako se cjelokupno zemljište izvan objekata definiše kao javna površina, kako je to u prijedlogu plana”, rekao je Gavranović.
On je naveo potrebu definisanja vlasničkog stanja i rekao da je dio odgovornosti potrebno podijeliti sa potencijalnim investitorima, koji se već nalaze na toj lokaciji, te da se javne saobraćajnice i dio zemljišta koji mora da bude javna površina u funkciji uvezivanja tog prostora u gradsku matricu u planu tako i definiše.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je da prostor nekadašnje fabrike “Čajavec Holding” očito gubi karakter industrijskog i proizvodnog prostora i dobija drugu dimenziju koja više upućuje da taj prostor treba da bude otvoren, javan i dostupan.
Davidović je podsjetio da se na toj lokaciji trenutno nalazi Univerzitet za poslovne studije, Inovativni centar Banjaluka, kao i neki drugi sadržaji koji nemaju veze sa proizvodnjom.
Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Verica Kunić rekla je da regulacionim planom predviđeno maksimalno moguće urbano saniranje prostora, te pojasnila da je riječ o centralnoj zoni gdje je jako skupo građevinsko zemljište, i da su svi oni koji su na bilo koji način ušli na ovaj prostor putem privatizacije ili kupovine u stečaju zainteresovani da taj prostor što bolje iskoriste.
“Uloga Grada je da taj prostor s aspekta javnog korištenja i interesa zaštitimo na najbolji mogući način, odnosno da dobijemo jedno urbanije rješenje od onoga koje je sada”, rekla je ona i dodala da su date smjernice s ciljem saniranja urbanističkog sagledavanja prostora na najekonomičniji i najbolji mogući način.
Kunićeva je naglasila da su na tom prostoru dozvoljene edukativne, administarstivne, ugostiteljske i druge trgovačke i poslovne djelatnosti, dodavši da to više neće biti proizvodni već poslovni kompleks, sa svim djelatnostima primjerenim za centralne zone. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Posmatram Cajavec, ruglo-rusevina u centru grada., na najprometnijoj saobracajnici kao dobrodoslica u BL !!
Rade se parkovi, cvjetni trgovi, fontane, rusi se i gradi na sve strane, Ruse se objekti istorijske vaznosti, mijenjaju unosnim zgradurinama sve je moguce kod nas, nastaju razni novi regulacioni planovi preko noci. Gdje ko pozeli – zgradu izmedju kuca, palatu izmedju zgrada 🙂 Legalizuje se bespravno sagradjeni grad. U cemu je problem napraviti regulacioni plan za tu zonu ? Da li to neko koci ? Mozda treba neko sposobniji da se prihvati i to iscrta.
Jedno je uraditi regulacioni plan, drugo su radovi, znaci buduci radovi koji ce da kostaju mlogo ne mogu da koce nacrt 🙂 Pa ovaj clanak je star godinu dana , a oni taj papiric jos nisu sposobni da nacrtaju , smijesno ili tuzno ili ?
Nema logike. Dajte neku ubjedljiviju verziju.
Kako je moguce dobiti lokacijske uslove i kako je moguce nazvati adaptacijom objekta – pravljenje saobracajnica i trotoara na zemlji koja nije u vlasnistvu, a za koju se takodjer ne zna kako ce izgledati regulacionim planom koji se godinama kvrcka ali ga nema?!
Mozda bas tu nece prolaziti saobracajnica ?!
Kako je moguce da Odjeljenje za inspekcijkse poslove Administrativne službe Grada Banja Luka nazove ovu bespravnu gradnju vidljivim i dosljednim provođenje Zakona o inspekcijama u RS i Zakona o uređenju prostora i građenju u RS. Odgovor je izbjegnut, slucajno ili namjerno, ali ovdje se ne radi samo o adaptaciji objekta !