BANJALUKA, Za razliku od ranijih godina, kada su procedure za započinjanje sopstvenog biznisa trajale mjesecima, danas za ovaj posao treba svega nekoliko dana.
U opštinama Republike Srpske koje su unaprijedile svoje procedure i papirologiju, registracija manjih radnji traje u prosjeku dan-dva, dok registracija preduzeća koja se obavlja u sudovima traje desetak dana. Evropski prosjek za registraciju preduzeća je jedna sedmica.
– Mislim da bi procedure oko registracije preduzeća u sudovima trebalo skratiti ili omogućiti da se taj postupak, umjesto u sudovima, obavlja ili u republičkoj Agenciji za mala i srednja preduzeća ili, kao u Srbiji, u Agenciji za privredne registre, koju bi za to trebalo osnovati jer je mi nemamo – istakao je direktor Agencije za mala i srednja preduzeća RS Nikola Vukmirović.
Pojasnio je da bi se na taj način sve procedure obavljale na jednom mjestu, ali da bi došlo do toga, treba izmijeniti određene propise.
Naglasio je da postupak registracije košta od 200 do 2.500 maraka.
– Zahvaljujući “Giljotini propisa”, pojednostavljene su brojne administrativne procedure, a dosta propisa je ukinuto – naglasio je Vukmirović.
Nekada je za registraciju manjih radnji, dodao je, komisija koja je bila nadležna za to zahtijevala hrpu papira, rješenja i izlazila je na teren, a danas je potrebna samo izjava onog koji želi da otvori svoju radnju.
– Danas se građani najviše opredjeljuju za bavljenje biznisom u oblasti nematerijalnih usluga, trgovine i servisa, potom preduzetništva, te biznisom zasnovanom na znanju – istakao je Vukmirović.
Odobrenje izdaje nadležno odjeljenje za privredu
Odobrenje za obavljanje djelatnosti izdaje odjeljenje za privredu grada ili opštine, a odjeljenju je potrebno dostaviti popunjen obrazac zahtjeva, ovjerenu fotokopiju lične karte, uvjerenje o državljanstvu ili ovjerenu fotokopiju pasoša, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, ako se djelatnost obavlja kao osnovno zanimanje, dokaz o tehničkom prijemu i korišćenju poslovnog prostora, opštinsku taksu od 100 maraka i druge dokumente.
Za registraciju preduzeća potrebno je obaviti registraciju kod registarskog suda, gdje treba priložiti desetak dokumenata, izradu pečata preduzeća, registraciju kod Republičkog zavoda za statistiku, dobiti rješenje o tehničkoj opremljenosti i zaštiti na radu i slično.Glas Srpske