BEOGRAD, Udruživanje građevinara sa kolegama u regionu i zajednički nastup na stranim tržištima bi moglo da bude spasonosno za domaću građevinsku industriju, izjavio je danas sekretar Udruženja Privredne komore Srbije za građevinarstvo Viktor Kobjerski.
On je rekao da će PKS u saradnji sa privrednim komorama iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Makednije i Hrvatske 27. novembra u Beogradu organizovati okrugli sto o unapređenju regionalne privredne saradnje u oblasti građevinarstva.
Prema njegovim riječima, cilj je institucionalno povezivanje i zajednički nastup na tržištima regiona, ali i na trećim tržištima, formiranjem konzorcijuma i drugih oblika udruživanja.
Učešće su najavile vodeće kompanije iz BiH – Euroasfalt, Širbegović i Hering, Republike Srpske – Integral i Krajina, Makedonije – Granit, Beton, Žikol i Inkom inženjering i Srbije – Mostogradnja, Energoprojekt, Jedinstvo, Putevi Užice, Planum, Deneza, Hidrotehnika – hidrogradnja i druge.
Očekuje se i učešće Konstruktora iz Splita i Hidrie iz Slovenije, kao i ostalih hrvatskih i slovenačkih građevinskih kompanija.
“Cilj skupa je prezentacija iskustva i znanja vodećih kompanijma regiona na inostranim tržištima, a prvenstveno ruskog, arapskog i afričkog”, naglasio je Kobjerski.
On je kazao da bi na tom sastanku trebalo da se donesu određene odluke u cilju povezivanja građevinskih preduzeća.
“Zajedničkim učešćem na tenderima možemo da ostavarimo mnogo veće profite”, istakao je Kobjerski.
Na tu temu su već održani sastanci u Zagrebu i Sarajevu i skup u Beogradu će biti nastavak razgovora o udruživanju i tom prilikom će firme moći i same da se dogovaraju.
Kako je rekao, situacija u građevinarstvu je jako loša, a domaće velike firme imaju pozive da rade u inostranstvu, ali pošto već rade u inostranstvu samostalno nemaju dovoljno kapaciteta da dobijaju velike poslove.
Kobjerski kaže da u Srbiji ima jakih građevinskih firmi koje mogu da se udružuju u regionu i iznesu velike poslove.
Siva ekonomija je veliki problem građevinskog sektora Srbije i prema nekim procjenama, na “crno” radi više od 50 odsto neimara.
U Srbiji ima oko 70.000 zaposlenih građevinara u 6.500 preduzeća.
U industriji građevinskog materijala ima 15.000 zaposlenih i još oko 25.000 sezonaca, a u inostranstvu je registrovano oko 10.000 srpskih neimara.
Građevinari puno očekuju od novog Zakona o planiranju i izgradnji, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine, kao i od najavljenih velikih investicija, ali traže i osnivanje Razvojne banke ili nekog fonda za obezbjeđivanje garancija. Tanjug