ZAGREB, Regionalna konferencija o platnom prometu i platnim sistemima održaće se i Zagrebu 24. maja ove godine, a konferencija će ponuditi odgovore na pitanja kako prevladati izazove koji se danas nalaze pred platnim prometom i platnim sistemima, te koje su nove prakse i oblici platnih sistema.
Na konferenciji koja će biti održana u zagrebačkom hotelu The Regent Esplanade, prezentovaće se novi načini stvaranja prihoda i podizanja potrošnje kupaca, izazovi i mogućnosti novih kanala i modela platnog prometa, te mogućnosti za daljnji razvoj poslovanja i podizanje konkurentnosti.
Osim o tradicionalnim, biće riječi i o novim modelima te kanalima platnog prometa i sistema kao što su modeli elektronskog plaćanja, nove mogućnosti mobilnog poslovanja i sl.
Govoriće se i o novim oblicima platnih sistema, kao što su facebook money, virtualnom novcu, e-bonovima, kao prilici za stvaranje novih prihoda od prodaje.
Oštra borba za dio tržišnog kolača, mijenjanje navika potrošača, razvoj novih proizvoda i novih kanala prodaje, te potreba za uštedama, a sve to u vrijeme krize, nameću nove izazove pred platni promet i platne sisteme.
Trgovci i banke trse se klijentima osigurati lakšu, bržu, sigurniju i efikasniju kupovinu i prodaju proizvoda i usluga. Elektronički kanali postaju sve važniji dio platnog sistema, o čemu dovoljno svjedoči podatak da se prošle godine u Evropi e-računom koristilo 2,5 miliona kompanija i 56 miliona kupaca, a broj transakcija se procjenjuje na 2,19 milijardi.
Prema podacima Hrvatske narodne banke poslovni subjekti su, lani preko interneta proveli 46,8 miliona transakcija u ukupnoj vrijednosti 632,7 miliona kuna, a Zavod za statistiku Hrvatske navodi da 85 odsto kompanija finansijski posluje preko interneta.
Sve to ne čudi, uzmu li se obzir procjene da upotreba e-računa prodavcu umanjuje trošak do 50, a kupcu i više od 70 odsto. Osim toga i posljedične uštede papira, elektronski sistemnaplate ima i mnoge druge prednosti – lakše se gradi mreža kupaca i čuva njihova lojalnost, otvara se mogućnost pružanja dodatnih usluga, lakše se prati tok novca, ubrzavaju se poslovni procesi i potiče inovacije. Država, na taj način ima bolju kontrolu nad ubiranjem poreza i suzbija sivu ekonomiju.
Pritom su glavni izazovi sigurnost i zahtjevi klijenata za zaštitom njihovih prava, zbog čega čuvanje podataka i upravljanje rizicima postaju sve skuplji.
Sve to nameće i velike izazove pred regulatore. Uz zakonske barijere, prepreke za prihvaćanje e-računa u Hrvatskoj su, navike, nepoznavanje novih tehnoloških i zakonskih mogućnosti, otpor promjeni, ali i strah od elektronskog poslovanja. Ipak, strah jenjava i sve više preduzetnika prepoznaje prednosti elektronskog poslovanja.
Kako prevladati te izazove i unaprijediti poslovanje saznajte na ePay Areni 2011. – Regionalnoj konferenciji o platnom prometu i platnim sistemima. Infoarena