BEČIĆI, Uravnoteženje javnih finansija, smanjenje javnog duga i jačanje fiskalne discipline ključna su pitanja koja muče ministre finansija regiona.
Oni su na Samitu u Bečićima razmatrali načine i izložili mjere koje preduzimaju za rešavanje tih problema.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija je rekao da u finansijskom sektoru Srpska ima uzlazni trend, kao i blagi pad javnog duga, ali da RS ima najveći problem sa javnim preduzećima.
„Ključno pitanje i najveći neuspjeh jeste stanje u javnim preduzećima. Tu nismo napravili ono što smo očekivali”, naveo je Tegeltija.
On je istakao da nije zagovornik privatizacije javnih preduzeća, a pogotovo u nekim oblastima, ali da jeste za apsolutno profesionalno upravljanje.
Ministar RS je dodao da se najviše odmaklo sa restruktiranjem „Željeznice RS“, koje je poodmakloj fazi.
Ministarka finansija Federacije BiH Jelka Milićević je navela da su u protekle dvije godine bili fokusirani na reforme i da su postigli izuzetne rezultate.
„Prošle godine smo imali ukupne prihode od 3,8 miliona, što je povećanje od 6,3 odsto. Prihodi od poreza su bili veći za 3,3 miliona odnosno 5,9 odsto”, rekla je Milićević.
Predstavljajući plan fiskalne konsolidacije Crne Gore koji će se uskoro naći u parlamentu, ministar finansija te zemlje Darko Radunović je podsjetio da je deficit budžeta na kraju 2016. godine iznosio 3,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da se javni dug popeo na 67,5 procenata BDP-a zbog čega je napravljen sanacioni plan.
Kako je objasnio, taj plan je vredan 126,9 miliona evra, odnosno oko 3,2 posto BDP-a, a obuhvata mere poput povećanja akciza na mineralna ulja, jačanje fiskalne discipline kroz redovnu naplatu poreskih potraživanja, reprogram zaostalog poreskog duga, ukidanje pojedinih poreskih izuzetaka, itd.
Zamjenik ministra finansija Albanije Erjon Luci je ocijenio da je jako teško održati zamajac reformi i da sve države u regionu treba da pojačaju kapacitete javne uprave. Tanjug