BEOGRAD, Savjetnik predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Igor Davidović ocijenio je da je regionu potrebno, prije svega, ulaganje u infrastrukturu, te istakao da od današnje konferencije “Dunav u funkciji Novog puta svile” u Beogradu očekuje da se vide mogućnosti uključivanja kineskih investicija u Podunavski region.
“U trenutku kada smo svjedoci nove polarizacije u međunarodnoj zajednici i kada Kina jača, prije svega, ekonomski bitno je da ovaj region definiše modalitete trgovinskog i ekonomskog povezivanja sa tom zemljom”, rekao je Srni Davidović, koji danas učestvuje na ovom skupu u Beogradu.
On je podsjetio da Kina ima značajne investicije u Republici Srpskoj.
Prema njegovim riječima, današnji skup bi trebalo da pruži odgovor na pitanje pod kojim uslovima kineske investicije mogu biti uključene u Podunavski region da bi se, između ostalog, iskoristile prednosti vodnog saobraćaja jer je riječ o teritoriji koja zahvata 800.000 kilometara kvadratnih sa više od 115 miliona stanovnika.
“Mi smo opredijeljeni za evropske integracije, ali one idu teško i sporo i u tom smislu su dobrodošle informacije i jedna ovakva konferencija da se čuje da li je neko, poput Kine, zainteresovan za investicije bez političkog uslovljavanja”, rekao je Davidović.
Državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Dejan Trifunović rekao je na konferenciji da je vrijednost svih projekata koji bi trebalo da budu realizovani sa Kinom skoro tri milijarde dolara, među kojima je i gradnja nove luke na Dunavu.
Trifunović je na međunarodnoj naučnoj konferenciji “Dunav u funkciji novog Puta svile”, koja je organizovana u Institutu za međunarodnu politiku i privredu povodom posjete Srbiji predsjednika Kine Si Đinpinga, rekao da će biti realizovani važni infrastrukturni projekti u okviru mehanizma za saradnju Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope.
Osim “Željezare” u Smederevu, Kinezi su zainteresovani i za druge projekte, prije svega, ulaganje u luke.
Tokom posjete kineskog predsjednika Srbiji, koja počinje danas, biće potpisan komercijani ugovor za gradnju Koridora 11, dionice od Surčina do Obrenovca nadomak Beograda, dužine 17,6 kilometara, što je nedostajuća dionica budućeg auto-puta u izgradnji od Beograda do Čačka, podsjetili su na konferenciji.
Direktor Instituta za evropske studije Kineske akademije društvenih nauka Huang Ping izjavio je danas na skupu da će projekat “Novi put svile” biti veoma važan za buduću saradnju Srbije i Kine, pošto je Srbija važan most na tom putu.
“Ta inicijativa je mnogo šira i ne obuhvata samo saradnju Srbije i Kine, već i mnoge druge zemlje, ali Srbija tu ima ulogu ključnog mosta koji povezuje Kinu sa Evropom”, dodao je Ping.
“Novi put svile” je najveći ekonomski i infrastrukturni projekat koji Kina planira da realizuje, a prvi ga je spomenuo predsjednik Kine 2013. godine.
Predviđeno je obnavljanje drevnog Puta svile kao modernog putnog, trgovinskog i ekonomskog koridora od Kine do Berlina.
Taj put bi prolazio kroz Kinu, Mongoliju, Rusiju, Bjelorusiju, Poljsku i Njemačku u dužini od oko 13.000 kilometara, stvarajući ekonomsku zonu.
Planom je obuhvaćena izgradnja brzih pruga, puteva i autoputeva, mreža za prenos i distribuciju energije i mreža optičkih kablova. Srna