BANJALUKA – Da bi dobili sredstva Vlade, hotelijeri, turističke agencije i umjetnici koji su u pandemiji pretrpjeli finansijske gubitke, moraće ispuniti nekoliko uslova, od kojih je najvažniji da nisu otpustili više od 15 odsto radnika.
Naime, u posljednjem broju Službenog glasnika Republike Srpske objavljena je Uredba u kojoj je precizirano koji se privredni subjekti mogu prijaviti za povrat poreza i doprinosa na dohodak, za period od oktobra do decembra prošle godine kao i pod kojim uslovima to mogu uraditi.
Jedan od uslova koji subjekti moraju ispuniti da bi dobili ova sredstava je da nisu smanjili broj radnika za više od 15 odsto, kada se uporedi broj zaposlenih koje su imali 30. novembra 2020. godine sa 29. februarom prošle godine.
Ugostitelji, hotelijeri i umjetnici moraju dokazati da su imali „finansijski gubitak, koji podrazumijeva prosječan pad prometa u periodu oktobar-decembar prošle godine od najmanje 40 odsto i više u odnosu na isti period 2019. godine”, stoji u Uredbi.
Uslov je još i da su izmireni porezi i doprinosi na platu zaključno sa 30. septembrom prošle godine.
“Prilikom utvrđivanja obima smanjenja broja radnika ne uzimaju se u obzir radnici kojima je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme, radnici koji su ostvarili pravo na penziju, kao i otkazi ugovora o radu od strane radnika”, pojašnjeno je u Uredbi.
Takođe, ukoliko je neko već uplatio doprinose za oktobar i decembar , ta uplata će se tretirati kao pretplata za naredni poreski period.
Porezi i doprinosi će biti uplaćeni po svakom zaposlenom radniku prijavljenom na puno radno vrijeme ili preduzetniku koji nije obveznik doprinosa na osnovu radnog odnosa ili korisnik prava na penziju, u skladu sa propisima.
Za dodjelu sredstava će se moći prijaviti subjeki koji se bave sljedećim djelatnostima-hoteli i sličan smještaj, odmarališta i ostali smještaj za kraći odmor, ostali smještaj, djelatnost putničkih agencija, djelatnost turoperatora i izvođačka umjetnost.
Kuzmanović: Svaka pomoć dobrodošla
Predstavnik Uprave Udruženja „HoReCa“ i vlasnik banjalučkog hotela “Courtyard by Marriott” Mišo Kuzmanović kaže za CAPITAL da su uslovi u Uredbi prilagođeni kako bi što veći broj korisnika dobio sredstva.
“Mi ispunjavamo uslove iz uredbe i vjerujem da bismo ih ispunili i da su bili rigorozniji jer smo imali pad prihoda preko 70 odsto, a nismo otpuštali radnike, čak smo posljednjih par mjeseci imali kojeg radnika više. Svi hoteli u Banjaluci imaju maksimalnu popunjenost kapaciteta do 20 odsto”, istakao je Kuzmanović.
Naglasio je da je svaka pomoć dobrodošla, te da je zadovoljan sredstvima koje je Vlada obezbjedila u saradnji sa Privrednom komorom.
“Zbog velikog pada prihoda očekujemo pomoć i u narednom periodu. Postojao je dogovor i da grad Banjaluka da jednokratnu pomoć u iznosu od 500 KM po sobi za gradske hotele, pa da onda i ostali gradovi daju takvu pomoć, a da država pomaže u vidu poreza i doprinosa”, naveo je Kuzmanović.
CAPITAL: Bojana Ninković
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Većina turističkih agencija nema više od 5 zaposlenih. U posljednjih godinu dana nisu mogli prodavati aranžmane pošto je bilo gotovo nemoguće putovati. Morali otpustiti bar jednog radnika što bi značilo smanjenje radnika za 20% i nemaju pravo za ovu vrstu pomoći. Neko je dobro izračunao procenat.