BEOGRAD, Optimista sam kada je riječ o ekonomskom razvoju Srbije. Taj proces će se, istini za volju, odvijati na duže staze, s obzirom na to da je potrebno da na tom putu Srbija sprovede još neke reforme. Ipak, smatram da vaša zemlja može da ima perspektivnu ekonomsku budućnosti, kao i mjesto u porodici članica Evropske unije – rekao je Alen Rišar, specijalni predstavnik Francuske za ekonomske odnose sa Balkanom.
Ove konstatacije Rišar, koji je i član Senata (niz godina obavljao je funkciju ministra odbrane Francuske), izrekao je prilikom susreta sa novinarima beogradskih redakcija koji su, na poziv Ministarstva inostranih poslova Francuske, boravili u Parizu. Prema njegovim procjenama, osnovni problem sa kojim mora da se izbori srpska ekonomija jeste povećanje privrednog rasta, jer je to preduslov za bolji i kvalitetniji život građana.
– Realizaciji tog cilja umnogome mogu da doprinesu i strane investicije, između ostalog i francuske. Neke francuske kompanije su već prisutne, dok druge žele da dođu na tržište Srbije. Mi u Francuskoj veoma vodimo računa o ekonomskoj saradnji sa drugim zemljama. Da bi se ta saradnja odvijala na pravi način potrebno je ojačati ekonomsku diplomatiju, odnosno osnažiti poziciju takozvanih ekonomskih ambasadora. Upravo na fonu takve politike prema prostoru Balkana u Francuskoj je uspostavljena funkcija specijalnog predstavnika za ekonomske odnose koju trenutno obavljam ja – objašnjava Rišar.
On tvrdi da je za pospešivanje stranih investicija neophodno da kompanije koje namjeravaju da ulažu imaju predstavu da na srpskom tržištu vladaju pravila slobodne konkurencije, kao i da će se investicija isplatiti – na obostrano zadovoljstvo.
– Da bi se ti preduslovi stvorili potrebno je da se usvoji set reformskih zakona čije je donošenje sada u proceduri. Uvjeren sam da će nakon toga uslijediti brži privredni rast i povećanje životnog standarda građana Srbije, kao i da će još veći broj francuskih kompanija biti zainteresovan za ulaganje u vašu zemlju – naglasio je Rišar.
Novinari iz Srbije su za vrijeme boravka u Parizu imali priliku da se srećnu i sa Filipom Dimonom, savjetnikom državnog sekretara za saobraćaj, i Fransoa Pižoom, direktorom odjeljenja za Balkan u Direkciji za kontinentalnu Evropu Ministarstva inostranih poslova Francuske, kao i sa predstavnicima brojnih francuskih kompanija. Sastanci su održani u kompaniji Ežis, specijalizovanoj za inženjering, projektovanje i operacije koja je, između ostalog, radila studiju izvodljivosti o opravdanosti izgradnje metroa u Beogradu, kao i kompaniji Alstom, zainteresovanoj za realizaciju tog projekta.
Novinari iz Srbije su posjetili i postrojenje fabrike Veolia, u okolini Brisela, koja kontroliše preradu i praćenje kvaliteta vode od njenog sakupljanja na prirodnom izvorištu do vraćanja u životnu sredinu. Obišli smo i Centar za valorizaciju otpada CNIM u mjestu Triverval-Grinjon, eko-kvart u Parizu Dokove sjen Uena, Institut za delegiranu upravu, gdje nam je predstavljen princip koncesije u javnim servisima. Kako u praksi funcioniše javno-privatno partnerstvo mogli smo da se uvjerimo na primjerima mreže za prečišćavanje vode i gradskog osvjetljenja između grada Plesis Robinson i Veolie, a pozitivna iskustva zabilježena su i u Međunarodnoj kancelariji za vodu u Parizu.
Javno-privatno partnerstvo kao preporuka
– Za srpsku privredu mogla bi da budu interesantna neka od rješenja koja se primjenjuju u ekonomskom životu Francuske. Posebno bih ukazao na uspješne primjere javno-privatnog partnerstva koje je u Francuskoj veoma rasprostranjeno i razvijeno. Naglasio bih, takođe, da su diplomatski i ekonomski odnosi između Francuske i Srbije tradicionalno prijateljski i da će zvanični Pariz, u saradnji sa vladom u Beogradu, i u narednom periodu nastojati da ta saradnja bude još uspješnija – poručio je Rišar. Danas