BRDO KOD KRANJA, Ministri finansija i guverneri centralnih banaka 27 zemalja članica EU usvojili su zajednički stav po pitanju reforme sistema kvota Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, uoči sastanka ove organizacije i Svjetske banke iduće sedmice u SAD.
“Slovenačko predsjedništvo EU snažno podržava usvajanje rezolucije izvršnog odbora MMF o reformi sistema kvota i glasačkih prava”, izjavio je slovenački ministar finansija Andrej Bajuk poslije neformalnog sastanka ministara finansija EU na Brdu kod Kranja.
Bajuk je objasnio da će reforma značiti “veliku promjenu” u zastupljenosti zemalja u ekonomskom usponu, koje bi trebalo da dobiju veću ulogu u procesu odlučivanja u MMF-u.
Komesar EU za ekonomska i monetarna pitanja Joakin Almunija je zajednički stav EU po pitanju kvota ocijenio kao “dobru podršku ulozi MMF-a u ovom veoma teškom periodu, kada je potreban snažan fond”.
Promjene koje će biti razmatrane 12. i 13. aprila na sastanku u Vašingtonu dio su paketa institucionalnih reformi koji je izvršni odbor MMF-a usvojio u martu.
Predviđa se da razvijenije zemlje ustupe dio svojih kvota i glasačkih prava zemljama u privrednom usponu, poput Kine i Indije, kako bi bila postignuta bolja zastupljenost svih zemalja članica Fonda.
Na sastanku u Sloveniji, ministri finansija i guverneri centralnih banaka EU su se saglasili da se, uprkos visokoj inflaciji u nekim državama Unije, ne može govoriti o recesiji.
“Zabrinuti smo zbog visoke stope inflacije od 3,5 odsto u EU”, rekao je predsjednik evrogrupe Žan Klod Junker.
On je dodao da nacionalne vlade moraju uraditi sve da zaustave inflaciju i da je potrebno “brižljivo kontrolisati rast cijena koje nikako ne smiju preći rast produktivnosti”.
Almunija je izrazio zabrinutost zbog nestabilnosti na finansijskim tržištima, ali je, uprkos tome, naglasio da EU “nikako ne ide ka scenariju recesije”.
Prema njegovim riječima, privredni rast je donekle sporiji, ali se povećava rast zaposlenosti.
Predsjednik Evropske centralne banke Žan Klod Triše naglasio je da je visoka inflacija najopasnija za najsiromašnije i rekao da je “stabilnost cijena bitna, a naročito za najsiromašnije koji se ne mogu zaštititi od visoke inflacije”.