BERN, Na referendumu koji se sutra održava u Švajcarskoj građani treba da odluče da li će visina menadžerskih plata biti ograničena na maksimalni iznos koji bi bio 12 puta viši od minimalne mjesečne zarade u toj kompaniji.
Takozvana inicijativa “1:12 za fer pej” potekla je od predstavnika podmlatka stranke socijalista koja je prikupila 100.000 potrebnih potpisa za organizovanje referenduma, prenijeli su belgijski elektronski mediji.
Inicijativi “1:12” potrebna je prosta većina glasova na referendumu da bi automatski bila upisana u ustav. Nikakvo parlamentarno odobrenje nakon toga joj nije potrebno.
Cilj referenduma je da se spriječi da bilo ko u jednom poduzeću zaradi više u jednom mjesecu nego neko u cijeloj godini.
“Švajcarsko bogatstvo je vrlo neravnopravno raspoređeno”, rekao je Dejvid Rot, predsjednik mladih socijalista.
“I dok direktori velikih firmi zarađuju milione, preko 300.000 Švajcaraca radi za bagatelu”, dodao je Rot.
Najnovije ankete pokazuju da inicijativa vjerovatno neće proći na referndumu, jer su velike firme pokrenule široku marketinšku kampanju u kojoj naglašavaju da bi prihvatanje inicijative moglo izazvati odliv kapitala iz Švajcarske, kao i da se radi o napadu na prosperitet i slobodu.
Vlada u Bernu izjasnila se protiv ovakvog limitiranja plata. Aktivisti protiv sebe imaju i medije, jer se nijedan veći švajcarski list nije izjasnio u prilog incijative.
Švajcarska je po svim parametrima jedna od najbogatijih zemalja svijeta. Jedan od razloga takvog uspjeha je i taj što su u njoj smještene mnoge globalne kompanije koje većinu poslova obavljaju izvan Švajcarske, ali su se na to odlučile zbog mnogih pogodnosti, poput stabilnih zakona, lokacije u srcu Evrope, tradicionalne spoljnopolotičke neutralnosti zemlje i dosadašnje relativno blage korporativne regulative.
Švajcarske kompanije svoje menadžere trenutno plaćaju više od bilo koje druge evropske države.
U farmaceutskom gigantu Rošu (Roće) izvršni direktor ima platu 236 puta veću od minimalne u kompaniji.
U kompaniji Nestle, najviša plata je 188 puta veća od najniže. Prije 30 godina taj odnos je u prosjeku bio samo jedan prema šest. Tanjug