LJUBLJANA, Birači u Sloveniji jutros su počeli izlaziti na referendum o zakonu koji reguliše pravila povremenog zapošljavanja studenata, penzionera i nezaposlenih osoba.
Takozvani “zakon o malom zapošljavanju” već je prihvaćen u parlamentu, ali su još prošle godine protiv njegova donošenja svoje negodovanje izrazili su studenti kojima bi zarada ubuduće bila ograničena na 6000 evra na godinu. Na odbacivanje zakona na tzv. zakonodavnom referendumu birače su pozvali i sindikati i opozicija.
Slovenačke sindikalne centrale tvrde da je vlada izdala socijaldemokratska načela i da pristaje na neoliberalne reforme koje ne rješavaju osnovni problem Slovenije, a to je kako tvrde 114.000 nezaposlenih, te 40.000 ljudi koji žive ispod granice siromaštva.
Predsjednik slovenačke vlade Borut Pahor izjavio je u četvrtak kako vjeruje da Slovenci u nedjelju neće glasati o sudbini njegove vlade nego o “vlastitoj budućnosti”.
Pahor je potvrdio da je odlučan u provođenju strukturnih reformi, pa i reformi tržišta rada, ma koliko te mjere bile nepopularne. On poručuje kako samo promjene i jačanje privredne konkurentnosti Sloveniji mogu osigurati bolju budućnost.
Više od 3000 birališta na kojima će skoro 1,6 miliona birača na referendumu odlučivati o prvom zakonu iz paketa “strukturnih reformi” slovenačke vlade biće otvorena do 19 sati. Prvi neslužbeni rezultati biće poznati u nedjelju već u večernjima satima. Hina/pd