BANJALUKA – Ruska fitosanitarna inspekcija doći će u BiH sljedeće sedmice i izvršiti kontrolne preglede u institucijama i kod glavnih izvoznika voća i povrća iz BiH u Rusiju, kako bi se uvjerila u funkcionisanje fitosanitarnog sistema u BiH, ali i u obim te proizvodnje.
Kako se saznaje, fokus posjete ruskih inspektora biće njihova sumnja u reeksport voća i povrća, koje nije bh. porijekla, a bilo je iz BiH plasirano na rusko tržište.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u petak je potvrdio dolazak ruske fitosanitarne inspekcije za 18. avgust ove godine u skladu sa dogovorom sa Sergejem Aleksejevičem Dankvertom, direktorom Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije “Roseljhoznadzor”.
Šarović je rekao da će se, prije dolaska ruske inspekcije, 16. avgusta u Moskvi održati sastanak na visokom nivou između Uprave za zaštitu zdravlja bilja BiH i “Roseljhoznadzora”.
“Ostalo je vrlo kratko vrijeme za pripremu nadležnih institucija i glavnih izvoznika iz BiH za dolazak inspekcije, ali sam uvjeren da će ova brzo ugovorena misija proteći uspješno”, naveo je Šarović.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, rekao je da voćari u RS spremno dočekuju dolazak ruskih inspektora.
On je naglasio da je važno da se već jednom razjasni ta situacija i dokaže da voćari proizvode bezbjedno voće po svim važećim kriterijumima.
“Što se tiče reeksporta, vjerovatno je neko to uradio, ali stvarno ne mogu reći da li je taj neko iz RS ili FBiH. Imaju nadležne službe pa neka utvrde. Mislim da ruski inspektori najviše i dolaze zbog sumnje u taj reeksport”, rekao je Dojčinović.
Dodao je da su voćari za ovih nešto više od sedmicu dana zabrane izvoza u Rusiju pretpjeli štetu, koja će se na kraju mjeriti milionima.
Podsjećamo da je Ruska veterinarska i fitosanitarna regulatorna služba “Roseljhoznadzor” 4. avgusta uvela privremenu zabranu na uvoz voća i povrća iz BiH zbog nedostatka potvrde o bezbjednosti proizvoda.
Kako je tada pojašnjeno, privremena zabrana je uvedena zbog nedostatka informacija o fitosanitarnom statusu BiH, a zabrana se posebno odnosi na uvoz proizvoda preko trećih zemalja.
“Takođe, privremena zabrana je uvedena zbog odbijanja Ministarstva spoljne trgovine BiH da odobri inspekciju ‘Roseljhoznadzora’, čiji zadatak je trebalo da bude da sprovede fitosanitarnu kontrolu sistema”, navedeno je tada iz te ruske službe.
Ono što je posebno interesantno je da ruska strana sumnja da se preko BiH vrši reeksport voća, koje nije bh. porijekla, jer su primijetili veće isporuke iz BiH u posljednje vrijeme.
Naime, oni sada žele da provjere da li BiH ima zaista toliko plodnog tla i toliko zasada da može da izvozi tolike količine voća i povrća u ovoj godini.
A da domaći proizvođači voća i povrća u posljednje vrijeme bilježe rast izvoza u Rusiju pokazuju i zvanični podaci.
Tako je samo u prvih šest mjeseci ove godine iz BiH u Rusiju izvezeno voća i povrća u vrijednosti većoj od 20 miliona maraka.
Da se radi o velikom rastu izvoza, potvrđuje i podatak Spoljnotrgovinske komore BiH, prema kojem je izvoz voća u cijeloj prošloj godini iznosio nešto više od 23 miliona maraka.
Dakle, BiH je za samo pola ove godine gotovo sustigla cijeli prošlogodišnji izvoz voća i povrća u Rusiju, što je očigledno zapalo za oko ruskoj strani.
Sa druge strane, Spoljnotrgovinska komora BiH upozorava da bi poljoprivredni proizvođači iz BiH mogli izgubiti više od 50 miliona maraka, ukoliko zabrana uvoza voća i povrća koju je Rusija uvela za BiH potraje do kraja ove godine.
Kako su naveli, direktna šteta bi mogla iznositi do 50 miliona maraka, dok bi indirektna šteta zbog gubljenja ruskog tržišta mogle biti mnogo veća. Nezavisne novine