BRISEL, Evropska sekretarka za pravosuđe Viviane Reding zauzela se za jačanje zaštite građana EU-a od korištenja njihovih ličnih podataka u Sjedinjenim Američkim Državama. Američki špijunski program “PRISM” probudio je svijest kod Evropljana da su potrebna snažna i stroga pravila”, kazala je Reding prije početka neformalnog sastanka ministara pravosuđa EU-a u Vilniusu.
Reding je izrazila zadovoljstvo time što je dobila podršku francuskih i njemačkih kolegica, Christiane Taubire i Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, potpisnica zajedničke deklaracije u kojoj insistiraju na “obavezi garancije visokog nivoa zaštite podataka evropskih građana.”
“Svako mora znati koje lične podatke prikupljaju telekomunikacijski operateri, u kojoj mjeri ih se prosljeđuje stranim vlastima i s kojim ciljem”, istaknule su.
“Zajednička francusko-njemačka akcija biće jako korisna”, kazala je Reding, čiji je prijedlog zakona o jačanju zaštite podataka u EU odbijen na zadnjem ministarskom sastanku početkom juna u Luxembourgu, prenio je SEEbiz.eu.
Evropljani su od tada saznali za PRISM, špijunski program američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) za praćenje elektroničkih komunikacija u svijetu, pri čemu su se pratile aktivnosti korisnika mnogih poznatih kompanija, poput Facebooka, Googlea i Skypea.
Lični podaci evropskih građana tako se prosljeđuju i koriste u SAD, a da oni to i ne znaju i ne mogu se braniti pred američkim sudovima.
Reding očekuje napredak već nakon idućeg službenog sastanka ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa EU 7. i 8. oktobra u Luksemburgu.
Do tada evropska povjerenica namjerava proučiti odredbe “Safe Harbora”, skupa načela za zaštitu ličnih podataka koje je objavilo američko ministarstvo trgovine, a koje kompanije u SAD-u moraju poštovati da bi mogle dobijati lične podatke iz EU-a.
“Vidjeću jesu li podaci evropskih građana zaista zaštićeni ili treba poduzeti mjere”, objasnila je, istaknuvši da se podaci evropskih građana ne mogu davati trećoj strani bez njihovog pristanka.