NJUJORK, Sve je više zaposlenih koji se osjećaju pretrpano radnim zadacima, na izmaku su snage, a novije ankete pokazuju kako više od četvrtine radnika strahuje od sindroma ‘sagorijevanja na poslu’.
Nije stvar samo u tome koliko se sati dnevno provodi na radnom mjestu, već činjenica da kompanije očekuju od zaposlenog da istovremeno žonglira nizom obaveza i zadataka.
Najveći problem leži u tome što je moderan način poslovanja potpuno izbrisao sve granice koje su prije postojale – kada je stvarno kraj radnog dana, nedjelje, mjeseca? Tehnologija se pobrinula da na to pitanje više nema odgovora. Gdje god da krenete posao vas prati, to vam omogućuju moderne naprave. Biti stalno nekome na raspolaganju najveći je problem poslovnih ljudi modernog doba, a upravo ta nemogućnost ‘isključivanja’, odmora i predaha ono je što najviše šteti zdravlju – kako psihičkom, tako i fizičkom.
Priznajte sami sebi – odgovarate li na elektronsku poštu za vrijeme sastanka? Razgovarate li na telefon dok istovremeno tražite neku informaciju na internetu?
Cijena takvog ponašanja je zapravo smanjena produktivnost. U želji da što više stvari uradimo u isto vrijeme, dovodimo se u situaciju da nijednu od njih ne napravimo dobro od početka do kraja. Površnost dovodi do pravljenja grešaka, a to može da prouzrokuje i gubitak novca. Pažnja je usmjerena na previše stvari odjednom, a multitasking koji se često navodi kao nešto bez čega se danas ne može, zapravo vas usporava u obavljanju posla.
Svaki put kada ostavite zadatak broj 1 kako bi radili sa kolegom na projektu 2, produžili ste vrijeme koje vam je potrebno da završite posao za oko 25 odsto u prosjeku. Tako rasipate svoju energiju, pada vam koncentracija, ostajete duže na poslu, a krajnji rezultat je nedovoljno dobar. Fokusiranjem na samo jedan zadatak, uz ograničeno vrijeme koje na njega možete da potrošite bićete puno efikasniji, prenose agencije.