BEOGRAD, Reciklažna industrija u Srbiji je u fazi umiranja i pitanje je dana kada će fabrike koje se bave reciklažom početi da se zatvaraju,upozorila je danas predsjednica Udruženja reciklera Srbije Ana Petrović Vukićević.
Kako je kazala, firme više nemaju novca niti da servisiraju obaveze prema bankama, niti za plate i doprinose zaposlenih.
„Važno je da znamo, prije svega da li su obezbijeđena sredstva za kraj 2012. godine i prvih devet mjeseci 2013. koji nam se duguju po osnovu naknada, koliko je novca obezbijeđeno i kada će početi isplate“, kazala je Petrović Vukićević.
Prema njenim riječima, najava početka funkcionisanja budžetskog fonda od 1. januara iduće godine, koji će omogućiti da sredstvima raspolaže Ministarstvo energetike Srbije je dobra vijest, ali da firme koje se bave reciklažom neće „preživjeti“ do tada.
„Dobili smo uvjeravanja da će od 1. januara početi budžetski fond i da će se uvesti red u sistem naplate eko takse preko carina i prilikom fakturisanja PDV, ali bojim se da industrija neće dočekati novu godinu“, rekla je ona.
Pored svih problema, dodatno se pojavio problem sa spornim tumačenjem Pravilnika koji se odnosi na način obračuna PDV-a za sekundarne sirovine.
„Imali smo jedno tumačenje do maja, drugo do avgusta, a onda potvrdu pravilnika kojim je precizirano da se PDV na sekundarne sirovne ne obračunava, ali sada imamo slučaj da inspektori koji su ranije kontrolom konstatovali da je sve u redu, za iste fakture sada kažu da nisu u redu i podnose krivične prijave. To za nas znači da će firme ići u blokadu i da će cijela industrija praktično biti paralisana”, navela je ona.
Ukoliko se gorući problemi ne riješe ona je rekla da se može očekivati i drastičnija reakcija nezadovoljnih reciklera u Srbiji, odnosno da su oni spremni i da „izađu na ulicu kako bi se izborili za svoja prava“.
Petrović Vukićević je navela da je važno da se ispoštuje dogovor koji se odnosi na to da će 1. oktobra inspektori izaći na teren i obići firme koje se bave reciklažom u Srbiji.
“Svjesni smo da Srbija možda ne može da nam obezbijedi sve, svjesni smo da je kriza, ali moramo imati jasnu situaciju kako bi vidjeli kako i da li možemo da poslujemo u predvidivom okruženju“, kazala je Petrović Vukićević.
Državni sekretar Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije Dejan Novaković najavio je ove nedjelje da će se uvođenjem budžetskog fonda za zaštitu životne sredine od iduće godine omogućiti bolja kontrola novca od naplate taksi i naknada u toj oblasti.
Sadašnjim načinom naplate sredstava od ekoloških taksi, kako je kazao, nema dobre kontrole jer novac odlazi direktno u budžet i ne zna se da li će se u trenutku raspisivanja konkursa imati dovoljno para da bi se otplatilo sve ono što sljeduje reciklerima.
Predstavnici reciklažne industrije u Srbiji ranije su ukazali da jako teško dolaze do sredstava koja su im potrebna za rad, da je sakupljačka mreža loša i da zbog toga imaju problem sa nelegalnim tokovima otpada.
Novaković je rekao da trenutno najveći potencijal imaju recikleri koji se bave preradom guma i električnog otpada, ali da se suštinski u Srbiji vrlo malo toga reciklira zbog “divljih postrojenja”.
On je rekao da to predstavlja veliki problem za ozbiljne reciklere jer ne mogu da dođu do sirovina koje su im potrebne.
Savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije Siniša Mitrović iznio je podatak da je tržište sekundarnih materija trenutno vrijedno oko milijardu evra, a ono koje postoji u sivoj zoni 500 miliona evra. Tanjug