BEOGRAD, Reciklažna industrija je vrlo važna oblast u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji (EU), koja može biti i jedan od motora politike zapošljavanja nove vlade, ocijenio je juče direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Filip Radović.
U reciklažnoj industriji u Srbiji direktno i indirektno danas radi oko 30.000 ljudi, rekao je on na panel diskusiji “Reciklažna industrija i proces pridruživanja EU”, dodajući da se u Srbiji reciklira između 10 i 15 odsto otpada, što je daleko ispod prosjeka evropskih zemalja.
Jedan od najboljih primjera u EU je Belgija koja reciklira preko 90 odsto otpada, dok Srbija najbolje rezultate pokazuje u recikliranju ambalažnog otpada i tu je procenat recklaže oko 20 odsto, istakao je Radović. Podsjetio je na to da se približava 2020. godina kada više nećemo moći da izvozimo opasni otpad, što trenutno činimo.
Iako u Srbji postoji obezbjeđen provajder i finansiranje, ne može da nađe adekvatnu lokaciju, najviše zbog nerazumijevanja lokalnog stanovništa, rekao je Radović.
Prema njegovom mišljenju, najveći izazov za novu vladu i resorna ministarstva u ovoj oblasti biće pronalaženje ekonomskih instrumenata, kako bi se industrija reciklažnog otpada podigla na viši nivo.
Predstavnica Udruženja reciklera Srbije, Ana Petrović Vukićević, istakla je da je to udruženje u 2013. godini sakupilo 25 odsto manje otpada nego 2012, što je posljedica nesolventnosti reciklažne industrije i to zbog toga što država ne ispunjava obaveze u zakonom predviđenim rokovima.
Ona je podsjetila da u okviru udružnja posluje 15 kompanija koje pokrivaju 80 odsto domaćeg tržišta, i koje direktno u stalnom radnom odnosu zapošljavaju 1.000 radnika, dok indirektno kroz sistem sakupljanja upošljavaju oko 10.000 ljudi.
Direktorka Sekopaka, Violeta Belanović Kokir, navela je da je ta kompanija u 2013. godini sakupila više od 30.000 tona otpada za reciklažu, a u posljednje četiri godine više od 90.000 tona otpada.
Nova vlada, prema njenom mišljenju, treba da usvoji novu uredbu za period do 2019. godine kojom bi se na adekvatan način regulisala ova oblast.
Neophodno je pratiti iskustva iz okruženja, napraviti reviziju zakonske regulative, pojačati inspekcijski rad na terenu i kontrolu svih učesnika, navela je ona.
Izvršni direktor Verano motorsa, Milan Vukasović, smatra da bi one kompanije koje ulažu u reciklažu trebalo da plaćaju umanjeni iznos za ekološku taksu. Takođe, on je predložio da se dio novca iz ekološke takse uloži u recikliranje stranih automobila. Tanjug