BRISEL/BERLIN, Recesija u zemljama evrozone još traje, ali je ekonomska situacija u zemljama monetarnog bloka sada nešto bolja nego krajem minule godine, ističe se u danas objavljenoj analizi istraživačke kompanije GfK.
Najnovije procjene ekonomista Evropske centralne banke pokazuju da do vrlo blagog oporavka u evrozoni može doći krajem ove godine, dok bi 17-člana grupacija trebalo u 2014. da zabilježi privredni rast, ali vrlo skroman.
Analitičari GfK kao povoljan signal za nekoliko najproblematičnijih članica evrozone navode, prije svega, podatke o blagom rastu junskog indeksa nabavki za potrebe proizvodnje, iako je taj indikator i dalje ispod kritične granice od 50 poena, koja pokazuje da li je neka privreda u fazi pada ili rasta.
U Francuskoj je, na primjer, indeks nabavki uvećan na 46,4 poena, umjesto prethodno očekivanih 45,5 poena, dok je u Italiji rast tog pokazatelja bio još uočljiviji, jer je “odskočio” u odnosu na prognozirani nivo za 1,1 poen – na 47,3 poena.
Najveći rast tog indeksa je, inače, zabilježen u Španiji, gdje je taj pokazatelj u junu porastao za 2,6 poena više nego što se očekivalo – na 48,1 poen, što je najveća vrijednost takvog indikatora u ekonomski vrlo klimavoj članici “evrolenda” tokom protekla 24 mjeseca.
Za razliku od navedenih i nekih drugih članica evrozone, Velika Britanija, koja nije u monetarnoj uniji, može se pohvaliti rastom indeksa nabavki iznad rečene granice, i u junu je taj pokazatelj uvećan na 51,3 poena.
Kad je riječ o “uzdanici” evropske ekonomije, kako mnogi analitičari označavaju Njemačku, u analizi eksperata GfK se kaže da ta članica evrozone, zajedno sa drugim zemljama sa sjevera Evrope, nastavlja da sprovodi ranije usvojenu politiku usmjerenu na finansijsku konsolidaciju i održavanje pozitivne ekonomske klime.
Tekuća finansijska kriza je, kako naglašava GfK, ipak počela negativno da djeluje i na Njemačku, ali jedan od vodećih ekonomskih instituta u toj zemlji – DIW – procijenio je rast ekonomske aktivnosti u drugom kvartalu na 0,5 odsto, poslije razočaravajuće slabe privredne ekspanzije od minimalnih 0,1 odsto u prva tri ovogodišnja mjeseca.
Privatna potrošnja je najviše zaslužna za nešto bolju ekspanziju njemačke eknomije u drugom tromjesečju, ali stručnjaci Bundesbanke su i dalje vrlo uzdržani oko izgleda za privredni rast u cijeloj 2013.
Ekonomisti Bundesbanke, naime, prognoziraju da stopa privrednog rasta u Njemačkoj ove godne neće premašiti 0,3 odsto, dok za 2014. predviđaju nešto dinamičniji ekonomski uspon od 1,5 odsto, što je, međutim, lošije od 1,9 procenata koliko je procijenjivano u decembru 2012.
Njemačka je, prema podacima za april, imala solidan rast izvoza u tom mjesecu od 1,9 odsto i još veći skok uvoza – za 2,3 procenta i to, prema analitičarima GfK, zajedno s veoma dobrom situacijom na tržištu rada, pokazuje da je najveća evropska ekonomija još u “solidnom stanju”.
U Njemačkoj je, inače, krajem juna bilo, prema podacima Saveznog biroa za rad, oko 2,86 miliona nezaposlenih, dok je stopa lica bez posla u istom mjesecu – od 6,8 odsto – bila je bezmalo dvostruko niža od prosjeka evrozone.
Takav bilans na tržištu rada ostvaren je uprkos činjenici da je u Njemačku ušlo tokom protekle dvije godine 600 hiljada ljudi više nego što je tu zemlju napustilo. Domaći ekonomisti prognoziraju da će ukupan broj zaposlenih uskoro premašiti “magičnu brojku” od 42 miliona.
Žitelji iz krizom zahvaćenih zemalja jugoistočne Evrope dolazili su, a i dalje hrle u Njemačku prije svega u potrazi za poslom. Ali, ako se kriza u evrozoni produbi talas ekonomskih imigranata će se svakako smanjiti, a možda i sasvim prestati, upozorili su vodeći ekonomisti koji daju savjete njemačkoj vladi. Tanjug