BEOGRAD, Ministar energetike, razvoja i životne sredine Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da je energetski sporazum Srbije i Italije o izgradnji hidroelektrana povučen iz skupštinske procedure radi dorade, te da će biti realizovan nakon što se dogovori izmijenjena lista projekata.
“Nova vlada je naslijedila taj sporazum i on treba da se realizuje, ali će aneksima ugovora biti kompletirana lista projekata koji treba da budu ostvareni”, rekla je Mihajlovićeva na konferenciji za novinare u Vladi Srbije poslije sastanka sa ministrom industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željkom Kovačevićem i ministrom ekonomije Crne Gore Vladimirom Kavarićem.
Ona je istakla da ovaj sporazum sa Italijom suštinski ne može da se mijenja, ali je moguće razgovarati o povoljnijoj cijeni otkupa struje, i na tome će resorno ministarstvo raditi.
“Naše radne grupe idu 7. i 8. novembra u Italiju, a u tim radnim grupama naći će se i predstavnici iz Republike Srpske, gdje ćemo kompletirati listu projekata”, navela je Mihajlovićeva.
Ona smatra da je to značajno jer je srednja Drina sa svojim projektima značajna za budućnost energetskog sektora.
Mihajlovićeva je istakla da se na današnjem sastanku razgovaralo o svim projektima u oblasti energetike, kao što su izgradnja hidroelektrana na gornjoj i srednjoj Drini, kao i Brodarevo.
Ona je naglasila da je sve projekte nemoguće realizovati bez saradnje zemalja učesnica, pri čemu su potrebne međusobne konsultacije.
Navodeći da je energetika razvojna šansa Srbije, i da je saradnja u interesu svih, kako bi se izgradili energetski projekti, ona je navela da energetika nema granica i da je pokretač razvoja privrede.
Ona je najavila da će se u narednoj fazi razgovarati i o povoljnijoj cijeni po kojoj bi tu energiju mogla da dobije Srbija.
“Značajan je italijanski sporazum između Srbije i Italije unutar kojeg se nalazi projekat srednje Drine”, rekla je Mihajlovićeva.
Na pitanje koliko je hidroelektrana na srednjoj Drini, a koliko na gornjoj, Mihajlovićeva je rekla da je sporazum između ostalog povučen iz Skupštine zato što je od vremena kad je potpisan 2009. godine do danas došlo do određenih razlika u tome koji bi projekti mogli najefikasnije da se rade, te da je i Republika Srpska prije izvjesnog vremena predložila da se neki projekti eventualno promijene.
“U ovom trenutku ne mogu tačno da kažem šta će radna grupa dogovoriti, o kojem broju hidroelektrana je riječ, zato što je došlo do određenih izmjena i zato imamo radnu grupu da se napravi konačna lista projekata koji će se raditi”, zaključila je Mihajlovićeva. Srna