LONDON, Ako se sprovede, dogovor postignut u posljednjem trenutku o zadržavanju Grčke u evrozoni trebalo bi da omogući privredi i tržištima tog regiona da povrate zamajac koji su imali ranije ove godine, otklanjajući egzistencijalne opasnosti za 19-člani blok, izjavio je danas ekonomista Nurijel Rubini.
“Sporazum, uprkos svojim nedostacima, pokazuje da će Evropa na kraju zajednički zasukati rukave, i čak pokušati da pomogne svojoj najslabijoj kariki”, rekao je profesor ekonomije i međunarodnog poslovanja na Poslovnoj školi Stern Njujorškog Univerziteta, u intervjuu za Rojters.
Da je došlo do izlaska Grčke iz sistema zajedničke valute, bilo bi potrebno ponovno fundamentalno vrednovanje aktive evrozone, rekao je Rubini, poznat široj javnosti po nadimku “Dr Propast”, pošto je među prvima predvidio da će pucanje balona na američkom tržištu nekretnina biti okidač za globalnu finansijsku krizu 2008.
Prema njegovim riječima, ovo je konstruktivan dogovor, pozitivan za evrozonu, koji znači da su za sada otklonjeni rizici koji bi doveli do ponovne evaluacije osnovne vrijednosti imovine evrozone.
Lideri evrozone i predstavnici Grčke su danas, nakon maratonskih pregovora, postigli dogovor o trećem paketu međunarodne finansijske pomoći Atini, vrijednom oko 86 milijardi evra, koji će biti odobren pod strogim uslovima, koji uključuju mjere štednje, fiskalne i druge reforme.
“Grexit” bi doveo u pitanje kompletan projekat evrozone, koja bi prestala da bude istinska monetarna unija i pretvorila bi se u “kolekciju” režima finksnih deviznih kurseva, navodi britanska agencija.
Neizbježno bi se nametnulo pitanje: “Ko sljedeći izlazi?” Ali, to je izbjegnuto, bar za sada, razvejavši tmurne oblake tržišne i ekonomske neizvjesnosti.
Kao što je Rubini primjetio, dodaje Rojters, evrozona je imala relativno dobre poslovne pokazatelje u prvih pet mjeseci ove godine, u pogledu aktivnosti, tržišnih sentimenata i rasta indikatora.
“Pitanje je da li imate dovoljno vremena za onu vrstu strukturnih reformi koje će povećati potencijal rasta u srednjoročnom periodu”, kaže Rubini i ukazuje na primjere Španije i Irske, dvije “periferne” privrede evrozone koje su pretrpjele strašne posljedice zbog finansijskog kolapsa 2008, ali koje su se impresivno oporavile nakon preduzimanja niza ekonomskih i strukturnih reformi.
Možda će Grčkoj trebati duže vremena, imajući u vidu da njeni problemi imaju “dublje korijene”, ali nema razloga zašto ne bi mogla da se oporavi tokom vremena ako bude išla istim putem, ocijenio je Rubini. Tanjug