MADRID – Sportski klub Real Madrid je postao prvi klub čiji su prihodi od samo jedne sezone premašili milijardu evra i tako osigurao svoje mjesto na čelu liste Finansijske fudbalske lige.
Iza njih slijede Mančester Siti sa 838 miliona evra, Pari Sen Žermen (806 miliona evra), Mančester Junajted (771 milion evra) i Bajern Minhen (765 miliona evra).
Prema 28. izdanju izvještaja koji priprema Deloitte Sports Business Group, pod nazivom Finansijska fudbalska liga, u sezoni 2023/2024. dvadeset svetskih fudbalskih klubova s najvećim prihodima zaradilo je rekordne 11,2 milijarde evra.
Naime, kumulativni prihodi su porasli za šest odsto u odnosu na prethodnu sezonu, a klubovi iz Finansijske fudbalske lige zabilježili su rekordne prihode od utakmica, prihode od televizijskog prenosa i komercijalne prihode.
Prosečan klub iz Finansijske fudbalske lige ostvario je prihode od 560 miliona evra, od kojih 244 miliona evra (44 odsto) otpada na komercijalne prihode, 213 miliona evra (38 odsto) na prihode od televizijskog prenosa i 103 miliona evra (18 odsto) na prihode od utakmica.
Prihodi od utakmica Real Madrida porasli su za 11 odsto u odnosu na prethodnu godinu i ponovo postali najbrže rastući prihodi klubova u Finansijskoj fudbalskoj ligi, zahvaljujući povećanju kapaciteta stadiona, cijenama ulaznica i visokokvalitetnoj ponudi na dan utakmice. Prihodi od utakmica premašili su dvije milijarde evra (2,1 milijardu evra) prvi put u istoriji objavljivanja ovog izvještaja i čine 18 odsto ukupnih prihoda, što je njihov najveći udeo od sezone 2014/2015 (19 odsto).
Komercijalni prihodi, u iznosu od 4,9 milijardi evra, ostali su najveći izvor prihoda klubova u Finansijskoj fudbalskoj ligi drugu godinu zaredom, čineći 44 odsto ukupnih prihoda. Porast od 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu uglavnom je rezultat povećanja broja događaja uživo koji nisu povezani s fudbalom, poboljšanih maloprodajnih rezultata i rasta prihoda od sponzorstava.
Međutim, klubovi Finansijske fudbalske lige nisu zabilježli porast kumulativnih prihoda od televizijskih prenosa (4,3 milijarde evra), jer su i ove sezone za najvećih pet fudbalskih liga još uvijek na snazi postojeći ugovori za televizijska prava. Najvećih pet liga ušlo je ili će ući u period relativno stabilnih prihoda od televizijskih prenosa zahvaljujući dugoročnim pravima na domaće prenose koja će trajati barem do 2027. godine.