MADRID, Dok španski fudbal proživljava vjerovatno najsjajnije trenutke u istoriji, klubovi iz Primere grcaju u dugovima.
I to ne samo oni sa dna, već i Real i Barselona.
Prema posljednjim podacima, Real je dužan 589 miliona evra, a Barselona 578. Dugovi su im tako zasjenili prihode jer su Madriđani prošle sezone prijavili 479 miliona zarade, a Katalonci 450 miliona.
U crvenom su i Atletiko Madrid i Valensija – prvi 514 miliona evra, a drugi 382. Do kraja sezone Rajo Valjekano, Rasing Santander, Real Betis, Saragosa, Granada i Majorca bi mogli da bankrotiraju kao i šest klubova u drugoj ligi.
Sve ovo svakako izaziva revolt građana u zemlji koja ima pet miliona nezaposlenih i od kojih vlada traži više žrtve, dok s druge strane žmuri na ogromne dugove fudbalskih klubova.
“Sve ovo pokazuje da je fudbal u Španiji slabo vođen. Fudbal je i ogledalo ekonomije u zemlji. Godinama se trošilo više od mogućnosti i dugovi su samo rasli”, rekao je profesor ekonomije na Univerzitetu u Barseloni Hose Maria Gaj de Libana.
Libana je naveo Valensiju kao primjer nerazboritog trošenja novca.Valensija je 2007. odlučila da sagradi novi stadion sa 70 hiljada mjesta iako ima samo 39 hiljada članova. Nova Mestalja je trebalo da košta 400 miliona evra, od čega je Valensija namjeravala da 300 miliona dobije prodajom zemljišta starog stadiona.
Međutim, u međuvremenu je kriza zahvatila tržište nekretnina i izgradnja je zaustavljena kad su u klubu shvatili da neće moći da nađu kupca za stare nekretnine.
Nedavno je i predsjednik Bajerna Uli Henes žestoko kritiikovao Špance i njihovu vladu. “To ne može biti istina. Dajemo španskoj vladi gomilu novca da se izvuče iz dugova, a oni ne rješavaju stvari u svom dvorištu. U toj države kolaju mnoga dugovanja, ali uredno daju ogromne novce za Mesija i Kristijana Ronalda, pa se svi mi divimo njihovom znanju. Zapravo, mi plaćamo da Španija ima jake klubove i ljude poput Mesija i Ronalda. Gdje je tu logika?”, zapitao je Henes, prenose agencije.