BEOGRAD, Tržište kapitala Srbije prate razvojni problemi a proces ozdravljenja teče sporo zbog minimiziranja njegove uloge, istakla je na Osmoj međunarodnoj konferenciji Beogradske berze direktorka tržišta Gordana Dostanić.
Ocjenjujući srpsko tržište kapitala kao nedovoljno likvidno i nedovoljno duboko, Dostanićeva je dodala da je i transparentnost na Beogradskoj berzi nedovoljna.
“Država je u privatizaciji propustila priliku da fino oblikuje tržište kapitala”, naglasila je ona na dvodnevnoj konferenciji Berze Apgrejd in
Belgrejd (Upgrade in Belgrade) koja je počela danas.
Uprkos svemu, dodala je direktorka srpskog tržišta kapitala, Beogradska berza je zadobila povjerenje određenog broja kompanija i investitora.
Vršilac dužnosti direktora misije USAID za Srbiju i Crnu Goru Džim Stajn (Jim Stein) podsjetio je na Konferenciji da USAID podržava nastojanja da se u Srbiji uvede najbolja praksa za finansijska tržišta.
On je među ciljeve na kojima još treba raditi uvrstio razvoj dobro regulisanog tržišta, uvođenje standarda EU za tržišta kapitala, poboljšanje ponude družničkih hartija i razvoj kolektivnih šema investiranja odnosno fondovske industrije.
Ističući značaj regulatorne strane, Stajn je kazao da je od ključnog značaj da regulator tržišta ima resurse i sredstva.
“Kriza treba da ojača odlučnost Srbije za promjene u cilju stvaranja snažnog tržišta kapitala”, zaključio je Stajn.
Konferencija u Beogradu okupila je više od 200 domaćih i stranih stručnjaka za berzansko poslovanje, bankara, brokera, menadžera fondova, finansijskih eksperata, ekonomista, privrednika i analitičara.
Rad Konferencije organizovan je u pet panela, pa će se učesnici baviti makroekonomskim perspektivama za 2010, odnosima sa investitorima, manipulacijama na tržištu kapitala, tržištima energije i tehnikama unapređenja likvidnosti.
Takođe će Međunarodna finansijska korporacija na Konferenciji predstaviti projekat “skorkard” (scorecard), dok je posebno predavanje posvećeno klimatskim promjenama i tržištima. Biće održana i radionica o trgovini strukturisanim derivatima.
U radu će učestvovati i predstavnici Svjetske banke, Regulatorne institucije finansijskog tržišta u SAD (FINRA), Rojtersa, Evropske klimatske berze, Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Bečke i Istanbulske berze i Evropske klimatske berze.