LONDON, Privrede razvijenih zemalja ostvariće naredne godine negativnu stopu rasta, prvi put poslije Drugog svjetskog rata, izveštava danas londonski radio Bi Bi Si (BBC), pozivajući se na najnoviju procjenu Međunarodnog monetarnog fonda.
Najteže će biti pogođene Velika Britanija, SAD i 15 članica Evropske unije koje koriste zajedničku valutu – evro, ističe Bi Bi Si i navodi da je MMF podržao odluku centralnih banaka u mnogim zemljama da snize kamatne stope, ali je istovremeno ukazao da za potpunu stabilizaciju ekonomskih prilika treba još dosta uraditi.
Londonski dnevnik “Tajms” prenosi upozorenje MMF-a da britansku privredu dogodine očekuje negativan rast od minus 1,3 odsto, što znači da će ostrvska ekonomija zabilježiti u 2009. najlošiji rezultat od svih najrazvijenijih zemalja.
Pad privredne aktivnosti naredne godine mogu očekivati SAD, Japan i druge vodeće industrijski razvijene zemlje, a na oporavak se, prema ocjeni londonskog “Fajnenšel tajmsa” (FT), može računati tek krajem 2009. i tokom 2010. godine.
Tamni oblaci koji su se nadvili nad svjetskom privredom, posebno u protekla dva mjeseca, i dalje prijete, pa ekonomisti moraju da mjenjaju predviđanja bukvalno svake sedmice, uslijed dramatičnih podataka o kretanjima u globalnoj ekonomiji, upozorava komentator FT-a.
Britanska centralna banka je u četvrtak snizila vlastitu baznu kamatu za jedan i poodsto na tri odsto, što je najniži nivo te interesne stope u proteklih pola vijeka.
Privredni komentator Bi Bi Si-ja ocijenjuje da je navedeno sniženje bazne kamate pod kontrolom Banke Engleske (BoE) “šokantno” i da je mnoge “prenerazilo”.
Evropska centralna banka (ECB) je takođe olabavila vlastitu osnovnu kamatu, ali za pola odsto, na 3,25 odsto, što je prema ocijeni nekih tržišnih eksperata nedovoljno.
Švajcarska emisiona banka je u četvrtak takođe pribjegla poluprocentnom sniženju bazne kamate, a prošle sedmice su i druge moćne centralne banke, predvođene Američkom upravom federalnih rezervi i Bankom Japana, takođe olabavile svoje glavne kamatne stope, u pokušaju da zaustave tekuća veoma nepovoljna ekonomska kretanja.
Takvi potezi centralnih banaka, ako je cijeniti prema najnovijim kretanjima na evropskim i drugim svjetskim efektnim berzama, nisu previše impresionirali tržišne igrače koji su juče i u četvrtak snažno oborili tehničke pokazatelje berzanskog poslovanja.
Uprkos drastičnom padu bazne kamate BoE, britanski nacionalni indeks – FTSE 100 – opao je sinoć za više od pet odsto, dok su francuski i njemački tržišni indikatori – CAC 40 i DAX bili u padu od šest odsto i bezmalo sedam odsto.
Svodni Panevropski indeks akcija – FTSEurofirst 300 opao je 5,78 odsto u završnoj trgovini u četvrtak, a najpoznatiji indikator akcija na njujorškom Volstritu (Wallstreet), Dau Džons, juče je takođe bio u osjetnom padu od blizu pet odsto. Tokijski indikator Nikei smanjen je juče oko 3,5 odsto, nakon što je i u četvrtak bio vrlo u oštrom padu.
Dvodnevni pad cijena akcija na Volstritu ukazuje da će novoizabrani američki predsjednik Barak Obama imati važnu ulogu u nalaženju odgovora na tekuću ekonomsku krizu, ukazuje juče londonski dnevnik “Indipendent”.
List zaključuje da će stabilizacija onemoćale privredne mašinerije SAD biti prvi i najvažniji zadatak budućeg šefa američke administracije.