ČIKAGO, Američki naučnici su razvili mikrofiber tkaninu koja je sposobna da proizvodi dovoljno električne energije za punjenje mobilnog telefona ili za konstantno napajanje mp3 plejera, objavio je stručni časopis “Nejčer” (Nature).
Stručnjaci sa Tehnološkog instituta u Džordžiji navode da bi košulja, napravljena od te tkanine, mogla da proizvodi električnu energiju samim tim što se čovek u njoj kreće ili vijorenjem na blagom povetarcu, preneo je Rojters.
“Nanogenerator na bazi vlakana će predstavljati jednostavan i ekonomičan način za proizvodnju energije putem fizičkog pokreta”, izjavio je vođa istraživačkog tima Džung Lin Vang.
Nanogenerator koristi poluprovodničke osobine nano-žica, 1.000 puta tanjih od vlasi kose, koje su premazane cink oksidom i upletene u tkaninu. Jedno od vlakana u svakom paru, koji ima strukturu četkice, premazano je zlatom i služi kao elektroda.
Kako se četkice taru jedna o drugu istovremeno sa kretanjem čoveka, žice pretvaraju energiju mehaničkog pokreta u električnu energiju, objašnjavaju američki stručnjaci. Kako bi bili sigurni da trenje ne proizvodi samo statičku energiju, oni su sproveli nekoliko testova i ustvrdili da vlakna proizvode struju samo kad se međusobno taru žičice premazane zlatom i cink oksidom.
Na putu masovnoj proizvodnji takvih vlakana ipak stoji jedna velika prepreka – cink oksid se razgrađuje u dodiru sa vodom. Tim naučnika na čelu sa Vangom trenutno radi na procesu oblaganja vlakana kako bi se tkanina zaštitila u pranju.