BANJALUKA, Vlada Republike Srpske razriješila je Nadzorni odbor Javnog preduzeća “Šume RS” i danas će imenovati privremeni Odbor, nakon čega će raspisati konkurs za izbor novog nadzornog organa u ovom preduzeću.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Miroslav Milovanović rekao je da će danas biti predložena imena sedam članova Privremenog nadzornog odbora u kome će tri člana biti iz Javnog preduzeća “Šume RS“, a četiri spoljna.
On je dodao da Nadzorni odbor nije ispoštovao obavezu da podnese izvještaj u roku od 10 dana od prethodne tematske sjednice Vlade.
Vlada je na današnjoj posebnoj sjednici od direktora „Šuma RS“ zatražila i da razriješi dužnosti direktore šumskih gazdinstava Doboj i Teslić.
Resorno ministarstvo je zadužilo „Šume RS“ da počnu proceduru i reorganizaciju šumskih gazdinstava Drinić i Kalinovik, što podrazumijeva formiranje novih gazdinstava Potoci i Trnovo, dok će zahtjevi ostalih opština za formiranje šumskih gazdinstava dodatno biti razmotreni u pogledu finansijskog stanja i sa prijedlozima izaći do kraja godine.
Ministar je rekao da je većina zaključaka sa predmetne tematske sjednice Vlade urađena, a odnose se na formiranje centralnih stovarišta i obezbjeđenje uslova za osnivanje novih šumskih gazdinstava, dok je u toku procedura potpisivanja ugovora sa preduzećima koja će dovoziti sortimente sa područja sječe do centralnih stovarišta gdje će se isključivo prodavati.
Govoreći o snabdijevanju finalnih drvoprerađivača, Milovanović je rekao da sva šumska gazdinstva koja imaju ugovore sa njima, moraju do 15. jula dostići plan sječe i isporuke, što znači da se isporuka mora obustaviti svima, osim finalnim drvoprerađivačima kako se ne bi ugrožavalo njihovo finansijsko poslovanje.
On je za 20. juli najavio novu sjednicu Vlade na kojoj će biti razmotren izvještaj o sustizanju plana i u skladu sa tim nastavljeno sa kadrovskim promjenama u resoru, naglasivši da do tog datuma mora biti u primjeni novi cjenovnik proizvoda koji je danas razmatran.
Komentarišući pitanje odgovornosti direktora preduzeća za ugovorene količine koje šumska gazdinstva nisu mogla ispoštovati, Milovanović je rekao da su razlozi za nepoštivanje ugovora višestruki, ali da direktor ima punu podršku Ministarstva da rješava probleme.
On je rekao da je direktor Šumskog gazdinstva „Romanija“ Sokolac Rajko Bulajić razriješen te dužnosti i da je raspoređen u okviru javnog preduzeća „Šume RS“ u skladu sa njegovom stručnom spremom.
Direktor „Šuma RS“ Srđan Ljubojević rekao je da će preduzeće svoje obaveze izvršiti do polovine jula i da će ugovori sa drvoprerađivačima dobiti anekse kojima će biti definisane obaveze javnog preduzeća prema kupcima.
On je dodao da je uprava preduzeća prihvatila obavezu da kao sredstvo obezbjeđenja plaćanja, osim bankarske garancije i dalje može da koristi mjenicu, a prihvaćena je sugestija Vlade da se i polufinalnim prerađivačima omogući popust od pet odsto za avansnu uplatu uz rok do završetka šestomjesečnog obračuna kako bi se vidjelo da li se tom mjerom može ugroziti tekuća likvidnost preduzeća.
Govoreći o nenaplaćenim potraživanjima, koja sa 31. decembrom prošle godine iznose 59 miliona KM, Ljubojević je rekao da će uprava preduzeća dostaviti izvještaje resornom ministarstvu u kojem će se vidjeti kad su ona nastala i ko je za njih odgovoran, na osnovu čega će se pokrenuti pitanje odgovornosti lica u preduzeću koja su do toga dovela.
Prema njegovim riječima, preduzeće je dostavilo Vladi i spisak prijema radnika, uključujući i prijem pripravnika, kojih je od nove godine zaposleno 75.
On je naveo da je preduzeće uspjelo servisirati neisplaćene plate i isplatiti zarade iz prethodnih mjeseci i da se zapošljavanje nije odrazilo na tekuću likvidnost.
„Kada je u pitanju drugi krug zaposlenih, radi se isključivo o proizvodnim radnicima, a poznato je da preduzeće ima višak radne snage. Mi danas imamo 4.200 radnika, ali njihova struktura ne odgovara potrebama preduzeća“, rekao je Ljubojević.
On je dodao da je preduzeće prisiljeno da drži jedan dio proizvodne radne snage koja se, uglavnom, prima na određeno vrijeme sezonski za radove u šumi, pri čemu je ukupan broj radnika koji su na taj način bili angažovani iznosio 225.
Ljubojević je rekao da će se višak radnika unutrašnjim mjerama u periodu konsolidacije dodatno obučiti za standardne poslove i da će se dio djelatnosti proširiti, dok će se nemali dio viška radne snage riješiti penzionisanjem.
„Do tog momenta bilo kakvo neproizvodno zapošljavanje neće biti aktuelno“, poručio je Ljubojević.
On je rekao da će novi cjenovnik uvesti veći dijapazon proizvoda u skladu sa debljinskim razredom i da je Vlada podržala odluku Uprave preduzeća da se izvođači radova ne mogu kompenzovati proizvodima u odjeljenjima u kojima izvode radove, da ne bi remetili hijerarhiju isporuke.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Lazo Šinik izrazio je očekivanje da će se novim cjenovnikom u okviru svake klase zavisno od srednjeg prečnika utvrditi cijene prema debljini, pri čemu je za sedam odsto jefitiniji najmanji prečnik oblovine i trupaca, dok je najveći prečnik za 10 odsto skuplji.
„Uspjeli smo da dobijemo dovoljno garancija, a i vremenske prilike idu na ruku, da će ‘Šume RS’ uspjeti da za mjesec do dva postignu uredno snabdijevanje drvoprerađivačkih kapaciteta, posebno prema redoslijedu najprije finalnih proizvođača namještaja, polufinalnih i ostalih“, rekao je Šinik. Srna