BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Zakon o ostvarivanju prava na starosnu penziju profesionalnih vojnih lica, prema kojem oficiri ostvaruju ovo pravo kada navrše 55 godina života, 30 godina penzijskog staža i najmanje 10 godina neprekidne profesionalne vojne službe.
Prema ovom zakonu, podoficiri ostvaruju pravo na starosnu penziju kada navrše 50 godina života, 30 godina staža osiguranja i najmanje sedam godina neprekidne profesionalne vojne službe, dok generali kojima je profesionalna služba prestala odlukom Predsjedništva BiH imaju pravo na starosnu penziju bez obzira na godine života i staž.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Petar Đokić rekao je da se zakon mora donijeti po hitnom postupku, jer status ovih kategorija nije riješen na adekvatan način i oni u načelu imaju određena prava, ali ne mogu da ih u ovom momentu ostvare zbog odluke Ustavnog suda.
Đokić je napomenuo da ova materija nije regulisana izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, jer bi to doprinijelo povećanju zahtjeva za njegovim daljim izmjenama.
“Kada je riječ o prijedlogu da se ovo reguliše na nivou BiH, oblast PIO je u nadležnosti entiteta i ne možemo prihvatiti da BiH formira institucije na koje joj ne pripada pravo. Djelimično mogu da prihvatim da se izdvoje sredstva iz institucija BiH za one kojima prestaje radni odnos u njima”, rekao je Đokić.
On je dodao da se prilikom usvajanja budžeta za Oružane snage, 223.000 KM da budžetu Srpske, jer je toliko planirano za finansiranje penzija profesionalnih vojnih lica iz republičkog budžeta.
“Kada su u pitanju vojnici, oni nisu diskriminisani, jer oni radni odnos prekidaju sa 35 godina”, rekao je Đokić.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić odredio je dan za glasanje u četvrtak. Srna