BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas Prijedlog zakona o uređenju prostora i građenju, kojim se skraćuje rok za donošenje lokacijskih uslova i građevinske dozvole sa 30 na 15 dana od prijema kompletnog zahtjeva.
Ovaj zakon definiše sistem prostornog planiranja i uređenja prostora, izradu i donošenje dokumenata prostornog uređenja, lokacijske uslove, uređenje građevinskog zemljišta, izdavanje dozvola za građenje, vrste i sadržaj tehničke dokumentacije, te građenje objekata.
Ovim zakonskim rješenjem definisani su i upotreba i uklanjanje objekata, legalizacija objekata, vršenje nadzora nad primjenom ovog zakona, nadležnost i rad Inženjerske komore, te druga pitanja od značaja za uređenje prostora, građevinsko zemljište i građenje objekata.
Rok važenja građevinske dozvole produžen je sa sadašnje jedne na tri godine, što smanjuje obaveze investitora, ali i rasterećuje rad organa uprave, navodi se u obrazloženju Prijedloga zakona.
Ministar za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić u završnoj riječi izrazila je zahvalnost svim poslanicima koji su doprinjeli da ovaj zakon, od nacrta do prijedloga, dobije kvalitetnu formu.
Golićeva je rekla da je bilo neophodno da ovim zakonom bude regulisan i proces legalizacije bespravno izgrađenih objekata, jer u Republici Srpskoj ima više od 85.000 takvih objekata.
Tokom skupštinske rasprave, poslanik SNSD-a Snježana Novaković-Bursać pozdravila je činjenicu da je ovim zakonom skraćen rok za dobijanje lokacijskih i građevinskih dozvola u Republici Srpskoj.
Ona smatra da se javnost u Srpskoj treba maksimalno uključiti u donošenje dokumenata prostornog planiranja.
Poslanik Demokratskog narodnog saveza Spomenka Stevanović smatra da je ovaj zakon dobar, jer na sveobuhvatan način reguliše pitanje gradnje u Srpskoj.
Šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić predložio je zaključak kojim Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske treba da 2014. godine izvrši reviziju učinka ovog zakona.
“Ovaj zakon u praksi treba da pokaže prave efekte i rezultate u smislu unapređenja investicione i poslovne klime u Srpskoj“, istakao je Đerić.
Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da su se svi poslanički klubovi saglasili da se nadzor nad izvođenjem građevinskih radova ne može povjeriti izvođaču.
On je naveo da je ova odredba unesena u prvobitni prijedlog zakona na zahtjev Privredne komore Republike Srpske, jer se time smanjuju troškovi za investitora.
Senad Bratić iz SDA smatra da je riječ o kvalitetnom zakonu, navodeći da se građevinska dozvola za objekte koji su u ratu bili srušeni i devastirani izdaje bez rente.
On je predložio da se predviđena naknada za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata za izbjegla, raseljena lica i povratnike dodatno umanji sa sadašnjih 10 na 40 odsto. Srna