BEOGRAD, Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije u 2015. porasla je 6,6 odsto, na 28,42 milijarde evra.
Rast razmjene je pratio i rast pokrivenosti uvoza izvozom na 73,4 procenta sa 72 odsto prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Izraženo u dolarima, lanjska robna razmjena Srbije sa svijetom je iznosila 31,58 milijardi dolara, ili 10,9 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine, a ovaj pad je posljedica jačanja dolara kako u odnosu na dinar, tako i u odnosu na evro.
Izvoz robe, izražen u evrima, prošle godine je vrijedeo 12,02 milijarde, i za 7,8 odsto je veći nego 2014, dok je uvoz iznosio 16,39 milijardi evra, što predstavlja povećanje od 5,8 procenata u odnosu godinu dana ranije.
Preračunato u dolarima, izvezeno je robe za 13,36 milijardi (pad od 10 odsto u odnosu na prethodnu godinu), a uvezeno za 18,21 milijardu dolara (za 11,6 odsto manje).
Deficit je iznosio 4,36 milijardi evra, što je povećanje od 0,6 odsto u poređenju sa 2014. godinom, dok je u dolarskoj vrijednosti deficit u robnoj razmjeni pao za 15,8 odsto na 4,85 milijardi.
Najveće učešće u izvozu Srbije imao je Region Vojvodine, a slijede Šumadija i Zapadna Srbija, Beogradski region, i Južna i Istočna Srbija. Kada je riječ o uvozu, prednjači Beogradski region sa udjelom od 43,7 odsto, zatim Vojvodina, Šumadija i Zapadna Srbija i Južna i Istočna Srbija.
Najviše robe je izvezeno u Italiju, Njemačku, Bosnu i Hercegovina, Rumuniju i Rusku Federaciju. S druge strane, Srbija je najviše proizvoda uvezla iz Njemačke, Italije, Ruske Federacije, Kine i Mađarske.
Posmatrano pojedinačno po zemljama, suficit u razmjeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama: Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom, a od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Italijom, Rumunijom, Bugarskom.
Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova) i Ruskom Federacijom (zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa), saopštio je RZS. Tanjug