BEOGRAD, Izvoz Srbije u Njemačku u posljednje dvije godine porastao za više od 20 odsto, kažu predstavnici njemačkih firmi u Srbiji. Moguć dolazak njemačkih trgovinskih firmi.
Prva dva mjeseca ove godine potvrđuju trend iz prethodnih godina da je uprkos teškim ekonomskim uslovima u Srbiji, spoljnotrgovinska razmjena sa Njemačkom u porastu, rekao je direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji Mihael Šmit.
“Iako se tokom januara i februara uvozi mnogo gasa i nafte iz Rusije, zbog čega je ona obično u tom periodu na prvom mjestu, to se nije desilo ove godine što je dobar znak”, naveo je Šmit za Tanjug.
Šmit je podsjetio da je posljednje dvije godine izvoz iz Srbije za Njemačku, koja je postala najveće izvozno tržište Srbije, porasla više od 20 odsto na godišnjem nivou. “Taj trend će se nastaviti, a izvoz za Njemačku može i treba da se povećava”, naveo je Šmit.
Po Šmitu, trgovinska razmjena je na dobrom nivou i iznosi 2,5 milijardi evra godišnje, ali ona mora ne samo da bude udvostručena, nego još više povećana.
“Ukoliko poredimo to sa Mađarskom, sa kojom Njemačka ima razmjenu na nivou od 15 milijardi evra godišnje, onda vidimo da tu postoji još prostora za rast,” naglasio je Šmit.
Mihael Šmit je naveo da je u Srbiji povećan uvoz iz Njemačke, ali ne zato što je kupovna moć u zemlji jača, nego zbog toga što velike investicije zahtevaju uvoz opreme i mašina koje velikim djelom dolaze iz Njemačke.
Šmit je istakao da postoje naznake da će biti više angažovanja njemačkih firmi u oblasti trgovine. “To je dobra situacija jer je ovde teška ekonomska situacija, a to je pravi trenutak za ulazak trgovinskih lanaca u Srbiji”, naveo je Šmit.
Prema Šmitu, više investicija se očekuje i u oblasti proizvodnje. “Imamo, dobrih referentnih projekata koje su poznati i drugim njemačkim firmama koje razmišljaju o investiranju”, kazao je Šmit i podsetio da je “Simens” postao najveći izvoznik iz Srbije za Njemačku, a “Boš” će sa izgradnjom krenuti ove godine.
Prema Šmitu, na osnovu iskustava iz drugih zemalja, to će pratiti i drugi investitori. Direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji je, međutim, primjetio kako za ovakav trend ambijent treba da bude pozitivan i stabilan.
Šmit je istakao kako je u ovogodišnjoj anketi Srpsko-njemačkog privrednog udruženja, na pitanje šta očekuju od nove vlade Srbije, 220 članica navelo optimizaciju tržišta rada, fleksibilnost zakona o radu, bolje uslove za zapošljavanje, te smanjenje troškova za socijalna davanja kako bi privukli više firmi i kako bi ljudi mogli da prime dobru neto platu.
Privrednici su, takođe, istakli kako je u Srbiji prisutan i rizik u vezi sa borbom protiv korupcije, organizovanim kriminalom, birokratijom, dodao je Šmit. “To su opštepoznati faktori, koji su bili zadatak prošle vlade, ali biće zadatak i buduće”, zaključio je Šmit. Tanjug