BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas Prijedlog posebnog privatizacionog programa Akcionarskog društva “Krajinapetrol” Banjaluka, kojeg čini paket od 5.865.136 akcija u vlasništvu Akcijskog fonda Srpske.
Ovaj paket akcija čini i 451.146 akcija u vlasništvu Fonda za restituciju Republike Srpske, što predstavlja 45 odsto akcijskog kapitala Društva.
Početna prodajna cijena akcija utvrđena je na nivou knjigovodstvene cijene koja iznosi 1,46 KM po akciji, što za paket akcija u vlasništvu Akcijskog fonda Republike Srpske iznosi 8.563.098 KM, a Fonda za restituciju Srpske 658.673 KM, navodi se u Prijedlogu posebnog privatizacionog programa ovog preduzeća.
Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada, obraćajući se Narodnoj skupštini Srpske u svojstvu gosta, predložio je da republički parlament usvoji zaključak kojim bi se zaštitila prava radnika na način da se budući vlasnik uslovi da investira u ovo privredno društvo, očuva radna mjesta, te poštuje pojedinačni i kolektivni ugovor.
Poslanik SNSD-a Uroš Gostić smatra da je ovo preduzeće moguće prodati po sistemu “viđeno-kupljeno”, dodajući da je cijena prodaje prihvatljiva i trenutno najpovoljnija na tržištu kapitala.
Gostić je rekao da u privatizacionom programu treba uvesti klauzulu o radnicima i njihovim pravima, podsjetivši da se ovo preduzeće nije moglo prodati u vrijeme kada i Naftna industrija Srpske, zbog spornih imovinsko-pravnih odnosa sa hrvatskom naftnom kompanijom “Ina”.
Poslanik SDS-a Mladen Kršić ocijenio je da će prodaja “Krajinapetrola” Banjaluka biti sporna i da će prouzrokovati velike probleme.
“Prodajemo nešto što nije naše, jer imovina ovog preduzeća nije uknjižena”, rekao je Kršić i predložio da se zaustavi odluka o privatizaciji ovog preduzeća.
Poslanik DP-a Dragan Čavić rekao je da je potrebno privatizovati ovo preduzeće i prodati više od 50 odsto akcija “Krajinapetrola”.
“Na taj način dobili bi mogućnost da se u naredne tri godine zadrže radna mjesta i da budući vlasnik mora investirati u ovo preduzeće”, istakao je Čavić.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović smatra da je ključ problema uknjižavanje imovine ovog preduzeća i sudski procesi.
“Ti procesi traju više od 10 godina, a sporo se uknjižava imovina `Krajinapetrola` što utiče na proces privatizacije”, naglasio je Borenović.
Protiv Društva kao tužene strane pokrenuto je 15 sudskih sporova i to 11 po tužbama kompanije “Ina” iz Zagreba i četiri po tužbama fizičkih lica.
U predmetima u kojima je tužilac “Ina” Zagreb preovladavaju vlasničke tužbe i tužbe vraćanja u posjed, dok se vrijednost pokrenutih sporova procjenjuje na 1.390.000 KM. Srna