SARAJEVO, Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj sjednici primili su k znanju revizorske izvještaje Kancelarije za reviziju institucija BiH o poslovanju 62 institucije BiH u 2009. godini i mišljenje Komisije za finansije i budžet o revizorskim izvještajima.
Mišljenje komisije, koje je iznijela prvi zamjenik predsjedavajućeg Dušanka Majkić, jeste da Predstavnički dom primi k znanju zbirno mišljenje komisije o reviziji izvještaja finansijskog poslovanja institucija BiH za 2009. godinu od 16. septembra 2010. godine.
Usvojeno je i da Predstavnički dom parlamenta BiH obavezuje komisiju za finansije i budžet da prilikom razmatranja revizorskih izvještaja o finansijskom poslovanju institucija BiH za 2010. godinu uzme u razmatranje i ključne zaključke iz zbirnog mišljenja Komisije za 2009. godinu.
Usvojen je i prijedlog poslanika Nike Lozančića kojim se obavezuje Savjet ministara BiH da hitno, a najkasnije u roku od dva mjeseca propiše svojim aktom ili predloži Parlamentarnoj skupštini donošenje zakona kojim će biti propisana pravila i procedure koja sa formalnog aspekta propisuju prava na potrošnju budžetskih sredstava za određene namjene /nabavka automobila i njihovo korištenje, službena putovanja, troškovi reprezentacije, kancelarijski namještaj i oprema i troškovi telefona i slično/.
K znanju su primljeni i prihvaćeni i izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2009. godinu i Izvještaj o reviziji projekta obnove i rekonstrukcije Zgrade prijateljstva između Grčke i BiH.
Najveći dio poslaničke diskusije odnosio se na smisao i potrebu da se danas raspravlja o izvještajima iz 2009. godine, te o brojnim zloupotrebama koje su uočene u izvještajima i kako ih spriječiti.
Većina diskutanata zatražila je javnu i političku odgovornost onih koji su prekršili zakone.
Poslanik SNSD-a Slavko Jovičić pitao je da li je iko do sada odgovarao za kršenja zakona koja su utvrđena izvještajima, a njegov kolega Boško Tomić očekuje da će u izvještajima biti pooštreni kriterijumi, jer je neobično da nema negativnih izvještaja.
Ministar finansija u Savjetu ministara BiH Dragan Vrankić smatra da je u procesu revizije postignut veliki napredak, ali da to još nije dovoljno, konstatujući da je nalaz revizije indikator stanja u kojem se država nalazi.
Glavni državni revizor Miljenko Šego u odgovoru na poslaničku raspravu rekao je da su, kada je riječ o odgovornosti, na potezu institucije sistema, prije svega Parlamentarna skupština.